ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir cam sanayisinde üs olma yolunda

AA / Emrah Yaşar
13.12.2014 - 11:03Son Güncelleme :

- AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ağatekin: "Eskişehir'de sektörel bazda etkin bir büyüme söz konusudur. Bu büyüme, cam eğitimi alanında yetişmiş eleman istihdam talebini de cazip hale getirecektir" - "2000'li yıllardan itibaren de özellikle AÜ Güzel Sanatlar Fakültesinin cam eğitimiyle ilgili öncü çalışmalar yapması, cam eğitiminin yaygınlaşmasına ve tanınırlığına ayrıca Eskişehir'de bu alanda yeni bir ara yüz oluşmasına önemli katkılar sağlamıştır"

AA / Emrah Yaşar

ESKİŞEHİR (AA) - EMRAH YAŞAR - Anadolu Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağatekin, cam sanayisinde Eskişehir'de sektörel bazda etkin bir büyümenin söz konusu olduğunu belirterek, "Bu büyüme, cam eğitimi alanında yetişmiş eleman istihdam talebini de cazip hale getirecektir" dedi.

Ağatekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Seramik ve Cam Bölümü atölyesinde geleneksel cam şekillendirme yöntemlerinin öğretilmesinin yanı sıra çağdaş anlamda plastik sanatlar kapsamında yer alabilecek ürünlerin ortaya çıkarıldığını, teknoloji, kimya, laboratuvar çalışmaları eğitiminin verildiğini söyledi.

Son yıllarda cam sanatlarının ilgi çekici bir alan haline geldiğini anlatan Ağatekin, özellikle kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra üniversitelerin 2004 yılından bu yana cam konusuna ağırlık verdiğine hatta üniversitelerin eğitim programlarında cam eğitimiyle ilgili kulvarlarını genişletmeye çalıştığına dikkati çekti.

AÜ Güzel Sanatlar Fakültesinin de bu bağlamda Türkiye'de öncü kurumlardan olduğunu bildiren Ağatekin, Seramik ve Cam Bölümündeki cam atölyesinin önemli bir potansiyeli bulunduğunu dile getirdi.

Ağatekin, bölümde yürütülen çalışmalara değinerek, şunları kaydetti:

"Teknik, teknolojik ve sanatsal anlamda sanat ve tasarım eğitimi veriyoruz ama ülkemizdeki cam eğitiminin okullaşma süreci çok da eskilere dayanmıyor. Üniversite düzeyinde yapılaşması 2000'li yıllara dayanıyor. Bunun dışında geçmişten gelen sanayinin geliştirdiği usta-çırak mantığına dayalı bir eğitim modeli de var. Bunun yanı sıra 2000'li yıllardan itibaren de özellikle AÜ Güzel Sanatlar Fakültesinin cam eğitimiyle ilgili öncü çalışmalar yapması, cam eğitiminin yaygınlaşmasına ve tanınırlığına ayrıca Eskişehir'de bu alanda yeni bir ara yüz oluşmasına önemli katkılar sağlamıştır. Eskişehir, cam sanayi için önemli bir faktördür çünkü bu kentte Cam Sanatları Müzesi var. Odunpazarı Belediyesi tarafından kurulan Cam Sanatları Merkezi ve Sıcak Cam Stüdyosu var. Şişecam firmasına ait fabrikalar var. Yine Bozüyük'te büyük bir cam şişe fabrikası var. Bunlar, bu gelişimi gösteren çok önemli örneklerdir. Dolayısıyla Eskişehir'de sektörel bazda etkin bir büyüme söz konusudur. Bu büyüme, cam eğitimi alanında yetişmiş eleman istihdam talebini de cazip hale getirecektir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eskişehir cam sanayisinde üs olma yolunda haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:58
  • Guneş
   07:41
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   15:30
  • Akşam
   17:47
  • Yatsı
   19:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı