ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen:

AA / Sinan Balcıkoca
05.12.2014 - 17:46Son Güncelleme :

- "Özel Halk Otobüsçüleri Odası, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızı ücretsiz taşımayacakları kararından vazgeçmelidirler, çünkü bu bir suçtur"

YEREL HABERLER ESKİŞEHİR

AA / Sinan Balcıkoca

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Özel Halk Otobüsçüleri Odası'nın 65 yaş ve üzeri vatandaşları ücretsiz taşımayacakları kararından vazgeçmesi gerektiğini, bunun bir suç olduğunu bildirdi.

Büyükerşen, yaptığı yazılı açıklamada, Özel Halk Otobüsçüleri Odası'nın geçen günlerde bir karar aldığını ve 8 Aralık Pazartesi gününden itibaren 65 yaş ve üzeri vatandaşları ücretsiz taşımayacaklarını kamuoyuna açıkladığını anımsattı.

Kararlarını aynı zamanda Valiliğe de bildirdiklerini yine kendi açıklamalarından öğrendiklerini belirten Büyükerşen, şunları kaydetti:

"Öncelikle bilinmesi gerekir ki, 65 yaş ve üzeri vatandaşların şehir içi toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmaları hakkı, yasa ile verilmiştir. Yani hükumetin önerisi ve TBMM'nin kararıdır. Yalnızca Eskişehir’de değil, tüm ülkede uygulanmaktadır. Dolayısıyla uyulmaması ya da aksine bir tutum sergilenmesi suçtur. Bu yasaya özel halk otobüsçüleri ile birlikte ESTRAM İşletmesi de uymak zorundadır. Dolayısıyla bu uygulama, özel halk otobüslerini olduğu kadar ESTRAM İşletmesini de etkilemektedir. Eskişehir halkının bilmesini isterim ki, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın ücretsiz taşınmaları her ne kadar maddi bir külfet getiriyor olsa da, bu maddi külfetten dolayı 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sorumlu tutulmaları asla kabul edilemez."

Büyükerşen, "Yaşlılarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Onlar yaşamlarını bu ülke ve bu şehir için çalışarak geçirmiş ve bu tür benzeri haklardan yararlanmaya kesinlikle hakları olan insanlarımızdır. Sosyal devlet ve sosyal belediyecilik anlayışı bunun savunulmasını gerektirir" ifadelerini kullanarak şöyle devam etti:

"Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Özel Halk Otobüsçüleri esnafımızın bu kararlarını bir kez daha gözden geçirmelerini öneriyor ve onları aklıselim davranmaya davet etmek istiyorum. En büyük temennim bu kararlarından vazgeçmeleri ve toplumumuzun en değerli kesimi olan yaşlılarımızı rencide etmemeleri, onları üzmemeleridir. Çünkü bu yasadan kaynaklanan uygulama nedeniyle maddi bir zarara uğramalarının sorumluları asla bu insanlar değildir. Buradaki ayrımın çok iyi yapılması gerekir. Kaldı ki, 1 Eylül 2014 tarihinde şehir içi toplu ulaşım ücretlerine yapılan zammın gerekçesi, 65 yaş ve üzeri vatandaşların ücretsiz taşınmalarından kaynaklanan özel halk otobüsü işletmecilerinin zararının giderilmesidir. 2 ay içinde ülke ekonomisinde bu zamları yetersiz kılacak anormal bir olumsuzluk yaşanmamıştır. Ne olmuştur da, yapılan zamların üzerinden henüz 2 ay geçmesine karşın özel halk otobüsçüleri bu denli büyük zararlar etmeye başlamışlardır.

Yapılan zamların hemen ertesinde Oda yönetiminin olağanüstü kongre ile değişmesi ve yeni yönetimin tutumunun bu olaylarda bir etkisi var mıdır, diye düşünmeden de edemiyor insan. Mazot alamayacak duruma geldikleri iddiasıyla kontak kapatan otobüsçülerin mazot paralarını Esnaf Odaları Birlik Başkanı’'nın verdiği açık çek ile karşılandığı belirtiliyor. Bu da olacak şey değildir. Esnaf Odaları Birlik Başkanı, bundan böyle mazot bile alamayacak kadar zarar ettiklerini iddia eden bu esnafa mazot ihtiyaçları için her gün açık çek mi verecektir? Tüm bunlar belediyemizi siyaseten yıpratmaya yönelik bazı gayretler olabileceği konusunda şüpheler uyandırmaktadır."

Büyükşehir Belediyesi'nin şehir içi toplu ulaşımın sağlıklı ve Eskişehir halkına layık bir şekilde düzenlenmesi ve yürütülmesiyle sorumlu olduğunu dile getiren Büyükerşen, şunları aktardı:

"Geçtiğimiz günler içinde bazı özel halk otobüslerinin mazot alamadıkları gerekçesiyle kontak kapatmaları üzerine bu esnafa gereken ihtar yapılmış ve bu tutum yinelendiği takdirde sözleşmelerinin feshedileceği bildirilmiştir. Nitekim sonrasında özel halk otobüsçüleri bu tutumdan vazgeçmişlerdir. Sonuç olarak, Özel Halk Otobüsçüleri Odası 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızı ücretsiz taşımayacakları kararından vazgeçmelidirler, çünkü bu bir suçtur. Bu suçun işlenmesi durumunda gerekli cezai yaptırımları uygulamak kanunen Eskişehir Valiliği'nin görevidir. Bu kararın hayata geçirilmesi durumunda yaşanabilecek olumsuzluklardan Büyükşehir Belediyesi sorumlu olmayacaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

28 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:26
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:12
Sayfa Başı