ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir-Bilecik Tabip Odası'ndan 'Şarbon' açıklaması

DHA
06.09.2018 - 15:02Son Güncelleme :
DHA

Hakan TÜRKTAN/ESKİŞEHİR,(DHA)- ESKİŞEHİR-Bilecik Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Akif Aladağ son günlerde yaşanan şarbon vakaları nedeniyle basın açıklaması yaptı.
Eskişehir-Bilecik Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Akif Aladağ yaptığı basın açıklamasında, Türkiye'de gıda güvenliği krizi yaşandığını belirterek, insan sağlığının tehdit altında olduğunu söyledi. Hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatından vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Aladağ, şunları kaydetti:
Et ve Süt Kurumu tarafından Kurban Bayramı öncesi Brezilya'dan Türkiye'ye getirilen Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki özel çiftliğe kurbanlık olarak satılmak üzere bırakılan 3 bin 959 büyükbaş hayvanın kesimi yapılırken, 28 Ağustos tarihinde bu hayvanlardan 50'sinin şarbon nedeniyle telef olduğu belirlenmişti. Ancak hastalık bu bölgeyle sınırlı kalmayarak Sivas Gürün ilçesinde aynı aileden 3 kişide, Bitlis'te 42 hayvanın şarbon nedeniyle telef olduğu açıklandıktan kısa süre sonra İstanbul'da 22 kişinin şarbon şüphesi ile hastanelere başvurduğu ve 7 kişinin şarbon hastalığı ön tanısı ile hastaneye yatırılarak tedavi altına alındığı açıklaması izledi. Aslında son dönemde yaşadığımız bu olay bile tek başına ülkemizde gıda güvenliği krizi yaşandığını; sorunun günden güne giderek büyüyen halk sağlığı sorunu haline geldiğini göstermektedir. İnsanlarımızın tükettiği etten sebzeye kadar tüm gıda maddeleri biyolojik, kimyasal, fiziksel her türlü gıda riskine açıktır ve insanlarımızın sağlığı bu anlamda tehdit altındadır. Artık daha fazla zaman kaybetmeden ve yeni gıda skandalları yaşamadan ilgili meslek odaları, bakanlıklar, üniversiteler başta olmak üzere tüm taraflar bir araya gelmeli ve bu konuda gelişmiş ülke örnekleri de incelenerek; gıda güvenliğini tartışmasız sağlayan ve sağlık örgütünü de gıda güvenliği konusunda yetkilendiren yeni bir düzenlenme hazırlanarak uygulamaya konulmalıdır. Hepsinden önemlisi, gerek taşıyacağı hastalık riskleri, gerekse yerli üretime olumsuz etkileri açısından hayvancılığımızın ölüm fermanı olan canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatından vazgeçilmelidir"
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eskişehir-Bilecik Tabip Odası'ndan 'Şarbon' açıklaması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

06 Eylül 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:57
 • Guneş
  06:23
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:30
 • Yatsı
  20:51
Sayfa Başı