ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir Barış Bloku Kuruldu

IHA
21.08.2015 - 16:02Son Güncelleme :

ESKİŞEHİR BARIŞ BLOKU KURULDU

IHA

Eskişehir’de, birçok sendika ve dernekten oluşan bir Barış Bloku kuruldu.
Eskişehir Barış Bloku Bileşenleri; DİSK-KESK-Eskişehir Tabip Odası-Eskişehir TMMOB İKK-Türkiye Yazarlar Sendikası Eskişehir İl Tem., Halk Evleri, Eğit-Der, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Yaşam Bellek Özgürlük Derneği, ÖVDER-Eskişehir Demokratik Kadın Platformu, EMEP, EHP, HDP, Öğrenci Kolektifleri, Kaldıraç Dergisi’nden oluştu.
Eskişehir Barış Bloku adına konuşan Eskişehir Tabip Odası Başkanı Dr. Bülent Nazım Yılmaz, Türkiye İnsan Hakları Vakfı açıklamalarına göre Suruç Katliamı dışında 16 polis, 2 korucu, 35 asker, 32 örgüt üyesi ve 10 sivilin yaşamını yitirdiğini belirtti. Dr. Yılmaz, açıklamasının bir bölümünde “Yaşamını yitirenler arasında Eskişehir Çifteler ilçesinde Uzman Çavuş Muhammet Tufan da bulunmaktadır. Bu acı tablonun sorumlusu kendi iktidarları ve saltanatları için halka savaş politikalarını dayatanlardır. Biz Eskişehir Barış Bloku oluşturan sendikalar, meslek örgütleri, siyasal partiler, akademisyenler olarak topluma dayatılmak istenen savaş politikalarını reddediyor, barış ikliminin hâkim kılınmasını istiyoruz” dedi.
Savaş naraları kimden gelirse gelsin, savaş isteyenlere, savaşı kışkırtanlara, savaşa övgü düzenlere karşı barışı savunmaya ve barış dilini hâkim kılmaya kararlı olduklarını belirten Yılmaz, ülkede toplumsal barışı yok edenlere, komşu ülkelerde yanan ateşi körükleyerek ülke topraklarına taşıyanlara karşı barış talebinde ısrarcı olduklarını bir kez daha dile getirdi. Eskişehir Barış Bloku olarak silahların bir an önce susmasını, çatışmasızlık ortamının sağlanmasını talep ediyoruz. Eskişehir Barış Bloku olarak bu önlenebilir soruna sessiz kalmanın, demokratik çözüm yollarını kapatmanın, savaş politikalarını sürdürmenin bir insanlık suçu olduğunu, barış için her türlü demokratik mücadele yöntemini kullanacağımızı kamuoyuyla paylaşırız" diye belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Eskişehir Barış Bloku Kuruldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ağustos 2015 tarihinde saat 16 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eskişehir Barış Bloku Kuruldu haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:17
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı