Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Eskiden en alttakiler şimdi türban

Düsseldorf EYALET Bakanı’nın sözlerinin altını çizmek gerek:

‘Radikal İslam, türban ve AB’ye giriş. Türkiye’yi mutlaka bilinmesi gereken bir ülke haline getiriyor’.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin merkezi Düsseldorf. Orada Eyalet Parlamentosu’nda düzenlenen bir törende Türkiye Araştırmalar Merkezi’nin
yirminci kuruluşu kutlanıyor. Törene eyaletin milletvekilleri, bilim adamları, işadamları katılıyor.

Tören iki açıdan ilgi çekici. İlki, Türk kökenli bir sivil toplum kuruluşunun 20. yılını kutlamak üzere, törene çeşitli partilerden milletvekillerinin katılması. İkincisi de, törende kürsüden söylenen sözler.

Dışlanan, hor görülen, vasıfsız işçi ordusundan bugüne gelen okumuş, yazmış, dünyayı algılayan üçüncü kuşak. Alman gazeteci Günter Walraff’ın deyimi ve kitabıyla ‘Ganz Unten’(En Alttakiler), bir zamanların Almanya’daki Türk toplumu. Aynı toplum bugün Almanya ve AB’de önemli bir gücü temsil ediyor.

DÖRT YABANCIDAN BİRİ

AB’deki her altı yabancıdan biri Türk. AB dışından gelen her dört yabancıdan biri Türk. AB ülkelerinde halen 3.9 milyon Türk yaşıyor. Bunların yüzde 37’si yaşadığı ülkenin vatandaşlığına geçmiş bulunuyor.

AB’de yaşayan Türklerin yıllık toplam geliri 24.6 milyar Euro. Bunun 4.7 milyarı tasarruf ediliyor, 19.9 milyarı tüketime gidiyor.

Kürsüde bu karşılaştırmalar yapılırken, bir noktanın altı daha çiziliyor, çok kültürlülük. Kürsüdeki eyalet bakanı, kendi çocukluk döneminden örnekler anlatıyor. Otuz yıl önce okulunda, Türk öğrencilerle birlikte aynı sınıfta, Türklere ‘nasıl yan yana gelinmemesi gereken insanlar’ olarak baktıklarını ve çevresindeki imajın da bu olduğunu aktarıyor. Buna dönük tatsız olaylar ve örnekler.

Türklerin bugünkü imajını ise, bir Türk atasözüyle sürdürüyor: ‘Yabancılar, tanımadığımız dostlarımızdır’.

UYUM VE UYUM

Dostlara el uzatmaya hazır. Ama dostun durumu karışık. Sorunları var.

Bir zamanlar en altta yaşayan Türkler’in simgesi, şimdi türban ve radikal İslam. İşin içine Almanya’da İslam adına yapılan dolandırıcılık da girince, adamların bakışı değişiyor. 190 bin kişinin, 5.5 milyar Euro dolandırılması, hani şu İslami sermaye şirketleri eliyle, adamların kafası iyice karışıyor.

Radikal İslam ve türban, aralarına alsınlar mı, almasınlar mı, kararsızlığı içinde, ön plana çıkıyor. Ama, öte yandan da bakıyorlar ki, 65 bin Türk işadamı uygar ölçülerde Almanya’da iş kuruyor.

Bütün bunlara rağmen, bugün Almanya’da en çok konuşulan, en çok kullanılan deyim, uyum, Türkler’in Almanya, genel olarak AB’ye uyum ve bu toplumlarla bütünleşme sorunları.

Almanya’daki Türklere ise, bir sor, bin ah işit. Hayır, Almanlar’dan daha az, asıl Türkiye’nin ilgisizliğinden yakınıyor.

Büyükelçilik çürüyor

BERLİN’in başkent olmasına kadar, doğal olarak bütün büyükelçilikler, eski başkent Bonn’da. Bu arada bizim büyükelçilik de, Bonn’un en güzel yerlerinden birinde. Geniş bir arazi üzerine, modern bir bina. Türkiye’nin malı.

Büyükelçilik Berlin’e taşınınca, Bonn’daki bina, ister istemez boşaltılıyor. Ve birkaç yıldır bomboş. Kullanılmıyor. Kullanılmayınca, koca ve modern bina çürüyor. Milyonlarca Euro değerindeki bina, kaderine terk ediliyor.

Almanya’daki Türk işadamları Ankara’ya yazı yazarak, ‘Hazır AB ile görüşmeler başlarken, bu binayı AB Enstitüsü haline getirelim’ önerisinde bulunuyor. Dışişleri tipik bürokratik katılıkta: ‘Biz orayı Milli Emlak’e devrettik, bizimle ilgisi yok.’

Nereye devrettiysen devrettin, koca bina çürüyor. Değeri her geçen gün azalıyor.

Vurdumduymazlık örneği.

Vatangücü’nde Schalke maçı

FENERBAHÇE-Schalke 04 maçı. Düsseldorf’ta iki Türk futbol takımı birleşiyor ve Vatangücü adıyla yeni bir kulüp kuruyor.

Biz Türkiye’den gelen altı-yedi gazeteci, Vatangücü Kulübü’nün yöneticilerinin daveti üzerine, maçı orada birlikte izliyoruz. Aralarında Galatasaray, Beşiktaş ya da Trabzonsporlu olan var. Geçen akşam hepsi Fenerli.

Ama, asıl önemli olan, hepsi işsiz. Maçı büyük üzüntüyle izliyorum. Almanya’da yaşayan her üç Türk’ten biri işsiz.

Schalke, Düsseldorf’un hemen yakınındaki Gelsenkirchen kentinin takımı. Takım İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir kez bile şampiyonluk görmüyor. Ama, 66 bin kişilik büyük bir stadyumu var. Seyircisi müthiş fanatik.

On beş gün sonra Fener’in işi burada zor.

X