"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Eskiden 6 milyon zengini satardım, şimdi Türkiye’yi anlatmaya ihtiyaç kalmadı

STANDARD Bank’ın elindeki hisselerin bir bölümünü alıp payını yüzde 75’e çıkarınca şirketinin adını Ünlü & Co’ya dönüştüren Mahmut Ünlü, 10 Eylül’de startını vereceği 500 milyon dolarlık yeni fon toplama öncesinde 1996-1997’yi anımsadı:

- 1996-1997 döneminde yurtdışına görüşmelere gittiğimde, “Türkiye nüfusunun yüzde 5’inin kişi başı yıllık geliri 25 bin dolar, yüzde 5’inin yıllık geliri de 20 bin dolar. Yani, 6 milyon varlıklı nüfus var. Bu, Avrupa ülkelerinin bazılarının toplam nüfusundan daha fazla” tezini ortaya atar, iş yapmaya, yatırıma çağırırdım.

- Şimdi nüfusun ne kadarını bu hesaba dahil ediyorsunuz?

- Artık öyle bir hesap yapmaya gerek yok. Türkiye’yi toptan satıyoruz. Aslına bakarsanız Türkiye yeteri kadar biliniyor. Türkiye’yi özel olarak
anlatmamıza gerek kalmadı
.

- 500 milyon dolarlık fonu kaç yatırımcıdan alabileceğinizi öngörüyorsunuz?

- 20-25 yatırımcının katılmasını bekliyoruz.

- Fona katılım için alt sınır ne olacak?

- 10-15 milyon dolardan başlar... Ortalama 20-25 milyon dolarla katılım olabilir... Bazı yatırımcılardan 40-50 milyon dolar da gelebilir.

- Toplayacağınız fonu hangi sektörlerde değerlendireceksiniz?

- Ana temamız yükselen orta sınıfın yukarı çektiği sektörler olacak. Gıda, perakende, sağlık, ilaç sektörleri ile bunlara hizmet veren alanlar bunlar arasında yer alacak. Biz şu ana Şok ve Bizim Toptan’da varız ve gayet memnunuz.

- Topladığınız fonu yatırdığınız şirketlerde neler yapıyorsunuz?

- Belirli bir oranda hisse alıp şirketlerin yönetimine giriyoruz. Ana hissedarlarla birlikte o şirketi aldığımız noktadan daha yukarı taşımaya çalışıyoruz. Sonra da hissemizi satıp kazançla birlikte fonu topladığımız yatırımcılara veriyoruz.

- Size parasını emanet edenlere yıllık ne kadar kazanç söz veriyorsunuz?

- Dolar bazında yıllık ortalama yüzde 25 kazanabileceklerini söylüyoruz. 115 milyon dolarlık ilk fonumuzda bunun örneklerini ortaya koyduk. Yalnız bu işte kaybetmek de var.

Ünlü & Co’nun Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, bu noktada yine 1990’lı yılların ikinci yarısına döndü:

- O dönemde Türkiye’ye yatırımcı çekmek için Financial Times’ın listelerine giren şirketlerin CEO’larına mektuplar yazardık. O mektuplar sayesinde tanıştığım, birebir görüştüğüm epey CEO oldu. Türkiye’ye bizzat gelmesini sağlayabildiğimiz CEO’ların yüzde 60’ı ülkemize yatırım yaptı.

Bunlara iki örnek verdi:

- Baymak’ın Alman ortağının gelişi öyle olmuştur. Deceuninck’in Türkiye’ye gelmesi de yine o mektuplu bağlantılarla oldu.

Bir de reddedilme rekoruna örnek aktardı:

- Bir yabancı gruba mektubumuzu o günlerde faksla göndermiştik. 5 dakika sonra hem de bizim gönderdiğimiz mektubun bir kenarına yazdıkları, “İlgilenmiyoruz” yanıtı almıştık.

Mahmut Ünlü v
e ekibi, 1990’ların ikinci yarısındaki yabancı yatırımcıya mektupla davet çıkardıkları dönemden 500 milyon dolarlık fon toplamak için kolları sıvayacak noktaya ulaştı...

Bakalım Ünlü ve ekibi, Suriye riski ve tırmanan terör ortamında 500 milyon doları toplayabilecek mi?

Standard Bank 1 koyup 4 aldı, bölgesel yatırım bankası olma yolundayız

ÜNLÜ & CO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü’ye, Güney Afrika merkezli Standrd Bank’ın hisselerini yüzde 25’e indirmesiyle elde ettiği kazancı sorduk:

- Standard Bank, sizin şirkete ne kadar para koymuştu? Ne kadar kazandı?

- Standard Bank, daha çok gelişmekte olan piyasalarda iş yapıyor. 4-5 yıl önce bize ortak olması da aynı plan çerçevesinde olmuştu. Sattığı hisseler üzerinden bakarsak 1 koyup 4 almış oldular.

Standard Bank’ın Ünlü & Co’da yüzde 25 hisseyi koruduğunu anımsattı:

- Beni uluslararası icra kurullarına almışlardı. Önümüzdeki dönemde devam edip etmemeye ben karar vereceğim. Çünkü, yakından ilgilenemezsem o görevin riskini de almak istemem.

Sonra Ünlü & Co’nun 5 yıllık hedefini paylaştı:

- Türkiye’de yatırım bankacılığının önünü açık görüyoruz. Bu yüzden topyekün yatırım bankacılığı yapma yolunda ilerliyoruz. Öncelikle Türkiye’de yatırım bankası sahibi olup, ardından da başta Irak, Mısır ve İran olmak üzere bölgeye de açılmak istiyoruz.

Bu noktada 2011 yılı kârını paylaştı:

- 2011’de 20 milyon dolarlık grup kârına ulaştık. 5 yıl sonra bu rakamın 100 milyon dolara çıkmasını hedefliyoruz.

X