Dünya Haberleri

  Eski terörist, PKK'nın kanlı içyüzünü anlatıyor

  Hürriyet Haber
  22.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde lisede okurken katıldığı kanlı terör örgütü PKK'da 2 yıl kaldıktan sonra güvenlik güçlerine sığınarak itiraflarda bulunan 25 yaşındaki Orhan Denli, örgütün kanlı içyüzünü anlattığı bir kitap hazırlıyor.

  Orhan Denli, Viranşehir Endüstri Meslek Lisesi ikinci sınıfında okurken, 1990 yılında 34 arkadaşı ile birlikte kandırılarak dağa gönderildi. 16 yaşında katıldığı PKK içinde kısa sürede acı gerçeklerle karşılaşan Orhan, kendisi gibi pişman arkadaşlarıyla örgütten kaçış yollarını aramaya başladı.

  Örgüte katıldıktan bir süre sonra terörist arkadaşları, geri dönmemesi için babasını, amcasını ve amcasının oğlunu öldürdü. PKK, Orhan'a da yakınlarının ölüm haberini, güvenlik güçlerinin yaptığını iddia ederek aktardı. Ancak Orhan, 3 yakınının kendisini örgütte tutmak isteyen PKK tarafından öldürüldüğünü öğrenince, kaçış yollarını aramaya başladı.

  2 yıl dağda kaldıktan sonra PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine sığınan Orhan Denli, samimi itiraflarda bulundu. Orhan Denli, 1994 yılında vatani görevini yaptıktan sonra 1996 yılında köyüne döndü. Orhan, ‘İşte PKK’nın içyüzü' adını verdiği kitap taslağında arkadaşlarının gözleri önünde infaz edildiğini şöyle anlatıyor:

  ‘Birlikte dağa çıktığımız Tevfik Topkan ve Bahri Gezisi isimli arkadaşların bölge sorumluluğuna getirileceği öğrenilmişti. Bunu hisseden örgütün o bölgedeki sorumluları, yerleri ellerinden gidiyor diye, sözde yargılama yaptılar. İki arkadaş bir çukur kazılarak içine konuldu ve infaz edildi. Hayatım boyunca bunu unutmayacağım..’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı