« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Eski şampiyon, zaferden emin

1960 Roma Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Avrupa ve dünya şampiyonlukları sahibi eski milli güreşçi Tevfik Kış, Londra'da madalya mücadelesine çıkacak güreşçilerden umutlu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ankara'da restoran işletmeciliği yapan 78 yaşındaki eski milli güreşçi Kış,  güreşte Türk Milli Takımı'nın bugüne kadar katıldığı hiç bir olimpiyattan madalyasız dönmediğini söyledi.

Millilerin, 5 Ağustos'tan itibaren Londra'da mindere çıkmaya başlayacaklarını belirten Kış, “Millilerimiz Londra'dan da madalyalarla döneceklerdir. Çünkü çocukların hepsi artık dünya güreşini tanıyor. Güreşçilerimizin hepsi madalya alabilir. Ben hepsine inanıyor ve güveniyorum” dedi.

Kış, eski bir olimpiyat şampiyonu olarak, Londra'da mindere çıkacak güreşçilere de çeşitli tavsiyelerde bulundu. Ay-yıldızlı sporculardan özellikle mindere çıktıklarında kesinlikle galibiyete odaklanmalarını isteyen Kış, şöyle devam etti:
“Sporcularımız o odaklanmayı yaparken çok da rahat olsunlar. Kendilerini sıkmaya, paniğe kapılmaya hiç gerek yok. Özellikle daha olimpiyat şampiyonu olmayan kardeşlerime söylüyorum; onların kaybedecekleri bir şey yok. Olimpiyat şampiyonu olurlarsa kazanacakları çok şey var. O yüzden rahat olup, rahat güreş yapsınlar. Hepsi madalya alabilecek kapasitede sporcular bunlar. Olimpiyata çok iyi hazırlandılar, iyi çalıştılar. Bilhassa grekoromen takımından çok madalya bekliyorum.”

“Şimdiki gençlik çok değişik”

Kendisinin de forma giydiği 1960 Roma Olimpiyatları'nda 7 altın madalya kazanan takıma da değinen Tevfik Kış, o başarının bir daha yakalanamadığını bildirdi.

Kış, 1960 yılındaki olimpiyatlara çok iyi hazırlandıkları için başarıyı yakaladıklarını ifade ederek, şunları söyledi:
“Biz o dönem hiç para, pul düşünmedik, tek hedefimiz şampiyon olmaktı. Şampiyon olmadığımız zaman kendimizi görevimizi yapamayan kişiler olarak çok kötü kabul ederdik. O şekilde çalışıyorduk. Şimdiki gençlik çok değişik. Parayı başta görüyorlar. Biraz da tembeller doğrusu. Hocalarımızın çok sıkıştırmaları lazım. Türk güreşi iyi yolda ama çok çok daha iyi olabilir. Güreş camiasının birlik, beraberlik, dayanışma içinde bir ortamı hazırlaması lazım. Bu ortam hazırlandığında Türk güreşi olarak 2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları'nda, 60 olimpiyatlarından daha fazla madalya alırız.”

Tevfik Kış, Londra'da madalya kazanamayan haltercilerle ilgili de, “Her spor dalında dönem dönem böyle sıkıntılar olabilir. Haltercilerimizin de en kısa zamanda toparlanacaklarına inanıyorum” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler