Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eski RP'lilerin ifade haftası

  Hürriyet Haber
  11 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 11 Mart 1998 - 00:01

  Ankara DGM Başsavcılığı, haklarındaki soruşturmalar nedeniyle RP'lileri ifadeye çağırmak için düğmeye bastı.

  Anayasa Mahkemesi'nin, sözlerini kapatma gerekçesi yaptığı eski RP milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan'a, yarın ifade vermeye gelmesi için tebligat yapılırken, Adalet eski Bakanı Şevket Kazan'a da birkaç gün içinde El Ezher soruşturması kapsamında ifade çağrısı yapılacak. DGM, Ceylan'a iki ayrı soruşturmadan çifte dava açacak. Kazan'ın durumu ise ifadesinin ardından netleşecek.

  Ceylan, laikliğe aykırı konuşması nedeniyle düzenlenen fezleke çerçevesinde ifade verecek. Ceylan, bir konuşması nedeniyle TCK'nın 312/2 maddesindeki ‘Halkı, sınıf, ırk, din, mezhep ya da bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek’’ suçundan sorgulanacak. Bilirkişi raporunda Ceylan'ın suçunun ‘sabit’ olduğu ve hakkında dava açılmasının istediği öğrenildi. Ceylan hakkında, ‘Ayasofya İhaneti’ adlı kitabı nedeniyle de aynı suçtan ikinci bir soruşturma yürütülüyor. Ceylan hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapisle dava açılacak.

  Suudi Arabistan'da bulunan İbrahim Halil Çelik'in, ‘‘Kan akacak fıstık gibi olacak, Türkiye Cezayir'e dönecek' sözlerini içeren ve yine TCK'nın 312/2 maddesinden açılan soruşturma da sürüyor.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, ‘Atatürk'ün manevi şahsiyetine hakaret ve devletin askeri kuvvetlerinin manevi şahsiyetini alenen tahkir ve tezyif ettiği' gerekçesiyle, Ceylan hakkında, 10 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açmıştı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı