Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eski Papa artık “kutsal”

  Reha ERUS - Esma ÇAKIR / ROMA
  02 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mayıs 2011 - 10:37

  İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilen törende 2’nci Jean-Paul’e bu payeyi, halefi 16. Benedikt verirken, törene 400 bini Polonya’dan olmak üzere yaklaşık bir milyon 100 bin kişi katıldı.

  Papa 2. Jean Paul’un kanının saklandığı kristal karaf, 25 yıl boyunca özel hizmetkarı olan Rahibe Tabiano ve mucizelerinden birini gerçekleştirdiği Parkinson hastası Fransız Rahibe Marie Simon Pierre Normand tarafından Papa 16. Benedikt’e takdim edildi.        

  Kan dolu karafı öptü

  Papa, kanı taşıyan karafı öptü. 16. Benedikt, selefini kutsal ilân ederken, “Papa 2. Jean Paul Hazretleri bir devdi. Dünya’nın gidişatını Tanrı adına siyaset ve kültürde değiştiren bir gerçek devdi. O beklenen gün geldi. Hem de çok çabuk geldi. Çünkü Tanrı böyle istedi” ifadesini kullandı. 78 ülke televizyonundan canlı olarak yayınlanan törenin gerçekleştirildiği St Pierre Meydanı dolup taşarken, meydana giremeyenler, töreni, çevreye yerleştirilen dev ekranlardan izledi. 16 devlet
  liderinin hazır bulunduğu törende Türkiye’yi, Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy ve Müsteşar Deniz Kılıçer temsil etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı