Eski otomobilleri 'Elektirikli'ye dönüştürüyorlar

DHA
24 Eylül 2013 - 14:49Son Güncelleme : 24 Eylül 2013 - 14:48

Almanya'da elektrikli otomobil üreten ve yüzde 50 pazar payıyla açık farkla otomobil devlerinin önünde olan Sırrı Karabağ, şimdi eski otomobilleri e-otoya (elektrikli otomobil) dönüştüren projesiyle gündemde.

E-OTO (elektrikli otomobil) sektöründe Almanya'nın bir numarası olan Hamburg'daki Karabağ şirketinin sahibi Sırrı Karabağ (48), yeni projesi 'e-oto' ile otomobil dünyasının gündeminde. E-oto'da yüzde 50'lilik pazar payıyla en fazla üretim ve satış payına sahip olan Karabağ, Vosvos, Ford Capri gibi eski otomobilleri e-otoya dönüştürüyor. Kendisine büyük destek veren Hamburg Senato ve Belediye Başkanı Olaf Scholz'un da katıldığı bir tanıtımla çevre dostu ve aynı zamanda nostaljik otomobil meraklılarına hitap eden Karabağ, Araçların maliyeti bir hayli düşük. 20 bin Euro'ya tümüyle yakıt masrafından kurtulduğunuz gibi, çevre temizliği için de kolları sıvamış oluyorsunuz dedi.

HEDEF 2020 YILINA KADAR 20 BİN E-OTO

Olaf Scholz, Hamburg'un e-otoda Almanya'nın önde gelen kenti olmasında Karabağ'ın rolüne değinerek, "Kendisi Hamburg için bir gurur kaynağı. En Başarılı Girişimci Ödülü'ne layık görülmesi tesadüf değil dedi. Scholz, kent yönetimi olarak belediyeye çok sayıda e-oto aldıklarını hatırlattı. Sırrı Karabağ, 2020 yılına kadar hedeflerinin 20 bin adet e-oto piyasaya sürmek olduğunu söyleyerek" Devletin e-oto üreticileri için daha büyük bir teşvik sağlaması halinde kent ve iklim temizliği artar. Yenilenebilir enerji dönüşümüne katkı sağlanmış olur diye konuştu.

Konuşmaların ardından Scholz direksiyona geçerek, Sırrı Karabağ ile birlikte e-otoya dönüştürülen Volkswagen Käfer ile tur attı.

46 yaşındaki İstanbullu Sırrı Karabağ, Hamburg'da liseyi bitirdikten sonra 1987 yılında bir fiyat distribütöründe çalışmaya başladı. Beş yıl sonra 1993'de kendi fiyat distribütörlüğünü kuran Sırrı Karabağ, önce Almanya'nın, ardından Avrupa'nın en çok fiyat ticari aracı satan distribütörü oldu. 2007'den beri e-oto üzerine çalışan Karabağ, fiyat ile işbirliği halinde motorunu tamamen kendi ekibiyle geliştirdiği e-otoyu Karabag 500E adı altında satıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı