Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eski otomobil lastikleri asfalt yol yapımında kullanılacak

  A.A.
  18 Ekim 2007 - 12:57Son Güncelleme : 18 Ekim 2007 - 12:57

  Avrupa Birliği'nden 7 ülke ve Kıbrıs Rum kesiminin de katılımıyla hazırlanan “Atık Lastiklerden Asfalt Yol Yapımı Projesi”nin uygulamasına Antalya'da başlandı.

  Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliğiyle yürütülen “AB Atık Lastik Asfalt Yol Yapımı Projesi”nin Antalya'daki çalışmasına, Türkiye, Yunanistan, Romanya, Güney Kıbrıs Rum kesimi, İtalya, Fransa, İngiltere ve Almanya'dan temsilciler katıldı.

  İngiltere'nin Sheffield Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kypros Pilakoutas başkanlığında gerçekleştirilen projeyle, atık lastiklerin geri kazandırılmasıyla asfalt yol yapımında yüzde 45 tasarruf sağlanması öngörülüyor.

  Akdeniz Üniversitesi (A.Ü) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Niyazi Demircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinde atık lastiklerin yakılması, toprağa gömülmesi ve atılmasının yasaklandığını anımsattı. Projenin Türkiye'deki yürütücüsünün Akdeniz Üniversitesi olduğunu, 3 yıllık hazırlanan proje için AB'den 2 milyon Avro kredi desteği sağlandığını belirten Yard. Doç. Dr. Demircan, şunları kaydetti:
  “Proje kapsamında Türkiye, Güney Kıbrıs Rus Kesimi, Yunanistan ve Romanya'da atık lastikler kullanılarak 250-500 metre arasında asfalt yol yapımı gerçekleştirilecek. Akdeniz Üniversitesi olarak projenin çevre etkileşim değerlerini izliyoruz. Proje, Avrupa'da çok büyük ilgi uyandırdı. Buradaki asıl amaç, asfalt yol yerine beton yol yapmaktır. Dünyada petrol fiyatları artıyor. Asfalt, petrol ürünleri arasındadır. Bu da asfalt yol yapım maliyetlerini artırıyor. Atık lastikler, beton yol yapımında değerlendirilecek. Atık lastikteki teller özel bir yöntemle ayrıştırılacak. Çelik tel betonun içine gömülecek, kalan lastik ise bariyer, işaret levhası gibi yolda kullanılan diğer malzemelerin üretiminde kullanılacak. Betonun üzerine az miktarda asfalt dökülecek. Böylece hem zamandan hem de yol yapım maliyetlerinde yüzde 45 tasarruf sağlanacak. Ülke ekonomisi kazançlı çıkarken, atıklar da değerlendirilmiş olunacak.”

  Yard. Doç. Dr. Demircan, Türkiye'de sadece Antalya'da gerçekleştirilecek olan proje için pilot bölge seçilen Kepez beldesinde atık lastiklerin değerlendirilmesiyle 250 metre uzunluğunda yol yapılacağını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı