ANKARA HABERLERİ

Eski müvekkil avukata saldırdı

Sedat CENİKLİ
14.12.2017 - 15:34Son Güncelleme :

Ankara Barosu’na kayıtlı avukat D.A., eski müvekili tarafından önceki gün Sıhhiye’deki Adliye Sarayı’nda darp edildi. Avukatın kafasına dört dikiş atılırken, olaya bir tepki de Hukuk Akademisi Derneği Başkanı avukat Ömer Lütfü Avşar’dan geldi: “Avukatın başına herhangi bir şey geldiğinde kıyamet kopması gerek ama kamuoyuyla paylaşılmadığı için kimse ses çıkarmıyor.”

Sedat CENİKLİ

Ankara Barosu’na kayıtlı avukat D.A., önceki gün Sıhhiye’deki Adliye Sarayı’nda duruşmasının başlamasını beklerken, eski bir müvekkili tarafından darp edildi. Saldırgan çevredekiler tarafından sakinleştirilirken, aldığı yumruk darbesi nedeniyle avukat D.A.’nın başına dört dikiş atıldı.
Hürriyet Ankara’ya konuşan D.A., kendisini darp eden eski müvekkili hakkında şikâyetçi olduğunu ve soruşturma başlatıldığını belirterek, olayı şöyle anlattı:
“Bir ipoteğin paraya çevrilmesiyle ilgili dosyasına bakmıştım. Açık artırmada en yüksek teklifi vererek ihalesini aldığı evi, tescil işlemleri için İcra Dairesi’ne harç ödemesi yapmaması nedeniyle kaybetti. O süreçte kendisini bu ödemeyi yapması için uyardığım halde beni sorumlu tuttu ve tartıştık. Geçen hafta beni azletmişti. Dün(önceki gün) de ya tesadüfen ya da bilerek adliyede karşılaştık. Ben başka bir duruşmaya gidiyordum ve olay gerçekleşti.”

Eski müvekkil avukata saldırdı

İTİBARSIZLAŞTIRAN BİR SÜREÇ

Hukuk Akademisi Derneği(HAD), yaşanan olaya tepki gösterdi. Ankara Adliyesi’ndekine benzer vakaların son dönemde arttığına dikkat çeken HAD Başkanı avukat Ömer Lütfü Avşar, şunları söyledi:
“Yakın zamanda bir kadın stajyer darp edildi, kadın hakimi bir başka hakim tokatladı, Bursa’da bir avukat bıçaklandı ve şehit oldu. Benzer olaylarda Türkiye Barolar Birliği kamuoyuyla paylaşmayıp, stajyerleri çağırıp ikna etmeye çalışıyor. Ve son olarak dün(önceki gün) yaşanan olay. Türkiye’de, sağlıkçıları, hukukçuları, gazetecileri ve diğer meslek sahiplerini, eğitimli olmayı itibarsızlaştıran bir süreç var. Avukat kamu hizmeti görür. Sadece gelir elde etmeye çalışan bir meslek grubu değildir.

ASLINDA KIYAMET KOPMASI GEREK

Avukatın sürekli itibarsızlaştırılması, yanında meslek örgütlerinin bulunmaması, olayların kamuoyuyla paylaşılmaması, adliyelerdeki güvensizliğin artması, olayların üzerinin örtülmeye çalışılması, bu tür insanları cesaretlendiren bir süreç. Aslında avukatın başına herhangi bir şey geldiğinde kıyamet kopması gerek. Ama kamuoyuyla paylaşılmadığı, duyurulmadığı için kimse ses çıkarmıyor. Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerde, her ay 10’larla sayılan vakalar yaşanıyor artık. Ama maalesef Barolar Birliği bu konularda hassasiyet göstermediği, hatta olayların üzerini örttüğü için net rakamlara ulaşılamıyor.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Eski müvekkil avukata saldırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Aralık 2017 tarihinde saat 15 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eski müvekkil avukata saldırdı haberi güncellenecektir.



ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı