ANKARA HABERLERİ

Eski müdürün dava maratonu

Oğuz DEMİR
04 Aralık 2013 - 01:28Son Güncelleme : 29 Kasım 2013 - 16:31

Çankaya Belediyesi, eski Sağlık İşleri Müdürü Ufuk Karademir’e bugüne kadar 67 dava açtı. Sonuçlanan davaların hepsinden beraat eden Karademir, belediyenin davalardan bir milyon liraya yakın zarar edeceğini iler sürdü. Eski Hukuk İşleri Müdürü’nün de belediyeyi dava açılmaması yönünde uyardığı ortaya çıktı.

Oğuz DEMİR

Çankaya Belediyesi eski Sağlık İşleri Müdürü Ufuk Karademir, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın oluruyla hakkında haksız yere 67 dava açıldığını öne sürerek, sonuçlanan davaların hepsinden beraat ettiğini söyledi.
Karademir, Tanık’ın ısrarcı tutumu yüzünden sadece kendisine açılan davalar sebebiyle belediyeyi 500 bin TL zarara uğrattığını iddia ederek, kendisi gibi 300’e yakın belediye personelinin de mahkemeye verildiğini ve belediyenin toplamda 1 milyon TL mahkeme masrafı ödeyeceğini savundu. Belediyenin Hukuk İşleri Müdürlüğü’nün açılan davaların belediyeyi zarara uğratacağı konusunda Tanık’a bir yazı yazdığını aktaran Karademir, “Tanık, belediyenin zarara uğrayacağını bile bile dava açılmasını istedi” dedi. Hakkında açılan davaların asılsız iddialara dayandığını kaydeden Karademir şunları söyledi:

LEHİME SONUÇLANIYOR

“2004 ile 2009 yılları arasında Çankaya Belediyesi’nde Sağlık İşleri Müdürlüğü görevi yaptığım sırada Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın oluruyla 67 ayrı alım dosyası ile ilgili olarak ‘usulsüz alım yapıldığı ve kamu zararına sebep olunduğu’ iddiasıyla, hakkımda alacak davaları açıldı. Bu davalardan bir kısmı lehime sonuçlandı ve gerekçeli kararları yayınlandı. Kalanların bir kısmı ise yine benim lehime sonuçlandı ancak gerekçeli kararları henüz yayınlanmadı. İki gün önce sonuçlanan davada ise mahkeme ‘husumet yönünden reddetti’.

13 DOSYAYLA ALAKASI YOK

Ayrıca 2006, 2007 ve 2008’deki ‘Laboratuvar Tetkik Hizmeti Alımı ihalelerine ve bunların ediminin ifasına fesat karıştırdığımız’ iddiasıyla geçen sene hakkımızda açılan 13 davadan 12’si lehime sonuçlandı. Bir tanesinin davası sürüyor, onda da bilir kişi raporu çıktı, rapora göre belediye yararına çalıştığımız ortaya çıktı. Belediyeyi zarara uğratmak değil tam tersi kârâ geçirdiğimiz ortaya çıktı. Bu davadan da beraat edeceğim. Tanık’ın tasarrufu ile yargılanmama sebep olunan 67 dosyanın, İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen 13 dosya ile hiçbir alakası da bulunmuyor.”

Hukuk müdürü önceden uyarmış

Ankara Hürriyet, Çankaya Belediyesi eski Hukuk İşleri Müdürü Zuhal Gülden Şenoğlu’nun 6 Ağustos 2012 tarihinde Tanık’a yazdığı uyarı niteliğindeki belgeye ulaştı. Belgede, özetle şöyle denildi: “Söz konusu personele karşı açılacak davaların belediyemiz aleyhine sonuçlanacağı hususunda tereddüt bulunmadığı, belediyemiz aleyhine sonuçlanacak davaların, mahkeme masrafları, ücretlerinin belediyemiz tarafından ödenmesi gerekeceği, böylesi bir sonucun belediyemizin ciddi miktarda maddi kaybına yol açacağı, diğer bir anlatımla, belediyemizce dava açılmasında belediyemizin hukuki bir menfaati olmadığı gibi aksine belediyemizin maddi kaybına yol açılacağı, söz konusu haksız davaların açılması yolunda ısrar edilmesi durumunda, belediyemiz aleyhine sonuçlanacak davalar nedeniyle belediyemizin ödemekle yükümlü olacağı meblağın da dava açılmasında asrır eden şahıslardan rücuen tahsil edilmesi gerekeceği açıkça ifade edilmiştir. Sebebi anlaşılamayan ısrarcı bir tutum ve baskı sergilenmiş ve bunun sonucunda şimdiye kadar kamu zararı iddiasıyla belediyemiz tarafından 44 ayrı dava açılmış olup bu davalardan bir kısmı sonuçlanmaya başlamış olup hepsi de belediyemiz aleyhine sonuçlanmaktadır. Başkanlık makamının ‘olur’ları hilafına haksız yere açılan davalar nedeniyle belediyemizce ödenmesi gereken yargı harçları, mahkeme masrafları, karşı tarafak avukatlık ücretleri ile icra takibi masrafları ciddi meblaglara ulaşmakta...”

BABAMIN OĞLU OLSA AÇARIM

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık iddialarla ilgili şunları söyledi: “Belediye ile Çankaya halkının menfaatine olan ve açılması gerekli her davayı babamın oğlunu olsa dahi açarım. İlgili şahıs hakkında açılan davalar, İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği müfettişlerin ve Teftiş Kurulu Müfettişleri’nin yürüttüğü soruşturma kapsamında yargı tarafından açılan davalardır. Şu anda görülmekte olan davalar benim inisiyatifimle açılan davalar değildir. İlgili şahıs da benim muhattapım değildir” dedi. Ufuk Karademir, hakkında sonuçlanan mahkeme kararlarını Çankaya İlçe Başkanlığı, İl Başkanlığı ve CHP Genel Merkezi’nde ilgili kişilere gönderdiğini fakat kimsenin ilgilenmediğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eski müdürün dava maratonu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  28 Temmuz 2017, Cuma
  • İmsak
   03:34
  • Guneş
   05:36
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   17:01
  • Akşam
   20:15
  • Yatsı
   22:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı