Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eski müdüre Erdoğan'a hakaretten 4 bin YTL ceza

  Hürriyet Haber
  16 Şubat 2006 - 17:38Son Güncelleme : 16 Şubat 2006 - 17:41

  Star Gazetesi'nin, ÇEAŞ ve Kepez Elektrik firmalarına el konulması sürecindeki yayınlarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret edildiği gerekçesiyle, eski Yazıişleri Müdürü Serdar Akbıyık'a toplam 4 bin 40, eski köşe yazarı Halil Sezai Şengün'e 2 bin 525 YTL adli para cezası verildi.

  Gazetenin 13 Haziran 2003 ile 4, 5, 6 ve 7 Temmuz 2003 tarihlerindeki yayınlarında Erdoğan ve AK Parti'ye hakaret edildiği iddiasıyla açılan 2 dava, Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün karara bağlandı.

  Gazetenin 13 Haziran 2003 tarihli sayısında “Gücün buna mı yetiyor? Kalleş” başlıklı imzasız yayınlanan haberle ilgili davada, Cumhuriyet savcısı Yücel İldeniz, Akbıyık'ın sorumlu yazıişleri müdürü olması nedeniyle Erdoğan'a hakaret suçundan cezalandırılmasını istedi. İldeniz, Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) “siyasi partiye hakaret”in suç olarak düzenlenmediğini belirterek, bu yönden beraat kararı verilmesini talep etti.

  Yargıç Mehmet Nuri Öztürk, dava konusu haberin, eleştiri sınırlarını aştığı ve Erdoğan'ın kişilik haklarını ihlal ettiği kanaatine varıldığını belirterek, Akbıyık'ın TCK'nın “hakaret” suçunu tanımlayan 125/1. maddesi uyarınca 2 bin 20 YTL adli para cezasına çarptırılmasına, AK Parti'ye hakaret suçu yönünden ise beraatine hükmetti.

  Öztürk, gazetenin 5 ve 6 Temmuz 2003 tarihli sayılarında Şengün tarafından kaleme alınan “Takiyye çetesi” ve “Tayyip'e göre laiklik” yazıları ile 4 ve 7 Temmuz tarihli haberlerde de Erdoğan'ın kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle, Akbıyık'ın 2 bin 20 YTL, Şengün'ün ise 2 bin 525 YTL adli para cezasına çarptırılmalarına, AK Parti'ye hakaret yönünden ise beraatlerine karar verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı