Gündem Haberleri

  Eski MİT'çi Ataç'tan komisyona çete ifadesi

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz, Eyüp Aşık ve Yaşar Topçu hakkında suç çetelerle ilişkili oldukları iddiasıyla kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu, dün Alaattin Çakıcı'ya kırmızı pasaport düzenlemekle suçlanan eski MİT'çi Yavuz Ataç'ın ifadesini aldı.

  Susurluk skandalından sonra ortaya çıkan çete-siyasetçi ilişkilerinin tartışıldığı günlerde, işadamı Erol Evcil, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'dan Yavuz Ataç'ı MİT'te daha üst göreve getirmesi talebinde bulunmuştu. Yılmaz'ın da doğruladığı bu talebe konu olan Ataç'ın, sonradan Çakıcı'ya kırmızı pasaport düzenlediği ortaya çıkmıştı. Yılmaz'dan Ataç'ın terfisini isteyen Evcil'in de, tefeci Nesim Malki'yi öldürttüğü ortaya çıkmıştı. Bu olayların ortaya çıkması üzerine Yavuz Ataç, MİT görevlisi olarak bulunduğu Çin'den geri çekilmiş ve MİT'ten uzaklaştırılmıştı.

  Yılmaz ve ANAP'lı eski bakanların çete mensuplarıyla ilişkilerini soruşturan Meclis Komisyonu, geçen hafta da Kartal Cezaevi'ne giderek burada yatmakta olan Çakıcı ve Evcil'in ifadelerini almıştı. Çakıcı ve Evcil, Yılmaz hakkındaki önemli iddialarını bu ifadelerinde de komisyona yinelediler. Komisyonun önümüzdeki hafta içinde Yılmaz, Aşık ve Yaşar Topçu'yu dinleyerek, haklarındaki iddialar için savunma isteyeceği öğrenildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı