« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Eski milli kaleciden Volkan ve Rüştü'ye tavsiye

Eski milli kalecilerden Yaşar Duran, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın başlamasına günler kala (A) Milli Takım'ın tecrübeli file bekçileri Volkan Demirel ve Rüştü Reçber'e bazı tavsiyelerde bulundu.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Kaleci antrenörü olarak görev aldığı Bursaspor'un başarısı için ter döken Yaşar Duran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Volkan ve Rüştü'nün Türkiye'nin en iyi kalecileri olduğunu, ancak zaman zaman topu ayakla oyuna sokma konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi.
Galatasaray'ın eski kalecisi Tafarel'in topu ayakla oyuna sokma konusunda çok başarılı olduğunu belirten Duran, “Günümüz futbolunda herkes oyunun içinde aktif olan kaleci arıyor. Burada da topu ayakla oyuna olumlu bir şekilde sokmak en başta istenen kriterlerden birisi” dedi.

“FUTBOLDA HÜCUM KALECİYLE BAŞLAR”

Duran, Rüştü ve Volkan'ın liderlik vasıfları bulunduğunu, saha içinde kendilerine güvenlerinin ise tam olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:
“Volkan ve Rüştü futbolda hücumun kaleci ile başladığını unutmamalı. Futbolda hücum kaleciyle başlar, savunma da kalecide biter. Topu oyuna ayakla iyi sokarlarsa Milli Takım daha başarılı sonuçlar alır. Biraz da kendilerini düşünsünler. Gösterecekleri iyi performans, onların Avrupa ve dünyadaki piyasa değerlerini artıracaktır.”

Türk kalecilerin topu oyuna sokma konusundaki eksiklerinin forma giydikleri kulüp takımlarında azaltılabileceğine işaret eden Yaşar Duran, bunun için antrenmanlarda kalecilerin 5'e 2 diye tabir edilen dar alanda çabukluk ve pas çalışmalarına mutlaka katılmalarının sağlanması gerektiğini bildirdi.

Duran, (A) Milli Takım'ın Euro 2008'DE başarılı olacağına inandığına değinerek, şunları kaydetti:

“Başlangıçta grupta turnuva maçları oynanacak. Bu 3 maçta alınacak iyi sonuçlar, ay-yıldızlı takımın kupadaki kaderini belirleyecek. İyi sonuçların elde edilmesi takıma moral verecektir. Bu moral ve motivasyon bizi finale kadar götürebilir. Ben başta kalecilerimiz Rüştü ve Volkan olmak üzere milli takımımıza güveniyorum.”


Bunları da Beğenebilirsiniz