Eski milletvekili Maruflu'dan 'Savarona' mektubu

Hürriyet Haber
10.09.2013 - 16:40 | Son Güncelleme:

Eski milletvekillerinden Selçuk Maruflu, Cumhurbaşkanı Gül'e Atatürk'ün yatı olan Savarona'ya el koyarak himayesi altına almasını içeren bir mektup yazdı.

Hürriyet'in bugün gündeme getirdiği 'Savarona'ya devlet talip' haberinin ardından gazeteye ulasşan, Maruflu bu konuyla ilgili bir mektubu geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Gül'e ilettiğini kaydetti.

Mektubunda Savarona’yı birkaç defa ziyaret ettiğini, orada bazı davetlere katıldım ve bir ara daveti bırakıp Atatürk’ün Kamarasını açtırttığını yazan Maruflu, "Ata’nın yatağını ve eşyalarını gördüm. Ata’yı orada hissettim. Büyük Atatürk’ün traş takımları, kravatı, yatağı, yorganı, sigaraları, bavulu, havluları, bardakları aynen duruyordu. Şu anda bir köşeye atılmış olan, adeta akıbetini bekleyen Savarona’nın, Zatı devletlerinin ilgisiyle Cumhurbaşkanlığı yatı olarak alınması ve vazife görmesi fevkalade yerinde olacaktır" ifadelerini kullandı.

Maruflu'nun Cumhurbaşkanı Gül'e mektubundaki diğer ifadeler şöyle:

"Devletimizi ziyaret eden, yabancı devlet konuklarının sayısı her geçen gün artmakta, İstanbul’da birçok uluslararası toplantılar yapılmaktadır. İzliyorum ki bu konuklar oradan buradan kiralanan teknelerle, boğaz ve Marmara gezisine çıkartılıyorlar. Cumhurbaşkanlığı Savarona yatı, bu tip etkinliklerde hizmet görebilir. Aynı anda bir Atatürk müzesi olarak da ziyarete açılabilir. Ülkemizin paha biçilemez değerleri Mili Saraylar ona buna peşkeş çekilmesin diye, Büyük Meclise emanet edilmiştir. Yüce Meclis bu eserlere gözü gibi bakmaktadır. Bu nedenle Kuruçeşme Rıhtımında hüzünlü bir şekilde duran Büyük Ata’nın bu hatırasının, tarafınızdan el konularak himayenize alınmasını yerinde olacaktır. Bir Milletvekili arkadaşınız olarak keyfiyeti size hatırlatıyor ve ilginizi istirham ediyorum."

İŞTE SAVARONA / FOTO-GALERİ

Eski milletvekili Marufludan Savarona mektubu

ATATÜRK’ÜN YATI SAVARONA İÇİN TEKLİF GİTTİ

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı