Dünya Haberleri

DÜNYA

  Eski komünist blok sporcuları dopingin bedelini ağır ödüyor

  Hürriyet Haber
  12 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Şubat 2000 - 00:01

  Bir zamanlar Olimpiyat Oyunları'nda, dünya şampiyonalarında bütün madalyaları toplayan, rekor üstüne rekor kıran eski Doğu Bloku sporcuları şimdi, yaptıkları dopinglerin, aldıkları kas geliştirici ilaçların bedelini çok ağır ödüyor.

  Almanya, eski Doğu Alman sporcuların açtığı tazminat davalarını tartışıyor. New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre, eski Doğu Alman sporcuların çocukları sakat doğuyor.

  SAKAT DOĞAN ÇOCUKLAR

  Sporda başarıyı propaganda olarak kullanan totaliter rejimler, bunun bedelini bireylere ödetiyor. Gençliklerinde kendilerine verilen, ne olduğunu bile tam olarak bilmedikleri, ama baskı yüzünden karşı çıkamadıkları ilaçlar yüzünden, bugün yaşları 30 ila 40 yaşları arasında olan kadın sporcular peşpeşe sakat çocuklar doğuruyor.

  Almanya'nın Berlin kentinde eski kadın yüzücüler tarafından açılan 9 tazminat davasının da konusu aynı. Dokuz sporcu da, küçük yaşlarda ailelerinin ve kendilerinin haberi ve izni olmaksızın antrenörlerinin ‘vitamin’ diye yutturduğu ilaçların kurbanı. Kadın sporcuların hemen hepsi bugün fizik ve hormonal sorunlar yaşıyor.

  BAŞARISIZLIK KOMPLEKSİ

  Eski sporcular ayrıca bir de ciddi psikolojik sorun yaşıyor. Uzmanlara göre, dopingle büyük başarılara imza atmış bu eski sporcular, gerçeği öğrendikten sonra ‘kendi kendime hiç birşeyi başaramam’ şeklinde bir aşağılık kompleksi ediniyor.

  Ama asıl vahim olanı, eski rejimin megalomanisinin bedelini doğmamış ve doğacak çocukların da ödemesi. Tam büyüme ve gelişme çağında çeşit çeşit doping ilacı almış kadın sporcuların çocukları genellikle sakat doğuyor.

  1980 Moskova Olimpiyat Oyunları’nda Doğu Almanya adına 100 metre serbest yüzen ve dünya rekoru kırarak altın madalya alan Barbara Krause de doping kurbanlarından biri. Barbara’nın iki sakat çocuğu var. Barbara ile aynı kaderi paylaşan 8 kadın sporcu, 1975-1985 yıllarında Doğu Almanya Yüzme Federasyonu'nun Başhekimi olarak görev yapan Dr. Lothar Kipke'yi dava ettiler. Mahkeme, doktoru 15 ay hapis cezasına çarptırdı fakat davacı sporcuların, ilaçların yan etkisi yüzünden sakat doğan çocukları için istedikleri tazminatı reddetti. Dünya rekortmeni 9 sporcu mücadelerini sürdürmekte, suçluları hapse attırıp tazminat almakta kararlı.

  Ve sırada, aynı durumda olan, yüzlerce sporcu daha var...

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı