İZMİR HABERLERİ

Eski Kışla'ya toplu işyeri imarı

DHA
23.04.2016 - 12:13Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Bornova ilçesinde Milli Savunma Bakanlığı'nın TOKİ'ye devrettiği eski Orgeneral Cemal Gürsel Kışlası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın askıya çıkardığı planlarla imara açıldı. İçinde ağaçların bulunduğu toplam 135 bin metrekarelik arazinin büyük kısmı toplu işyeri ve ticaret kullanımına ayrıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, TOKİ tarafından yapılan Bornova Doğanlar Mahallesi'nde eski Kışla alanı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planları askıya çıkardı. Toplu işyerlerinin yapılması amacıyla hazırlanan plan önerisinde, ilgili kurum, kuruluşlar ve belediyerin de görüşlerinin dikkate alındığı açıklandı. Plana göre 135 bin metrekarelik alanın yüzde 39.50'si (53 bin 433 metrekare) toplu işyerlerine ayrıldı. Bu alan içerisinde büyük alan kullanımı gerektiren ticari işletmeler, inşaat malzemesi, oto galeri, tarımsal üretim pazarlama, nakliyat ambarı, toptancı hali, toptan ticaret, pazarlama ve depolama alanları, tır ve kamyon parkı ve benzeri tesisler ile çevre sağlığı yönünden gerekli tedbirler alınmak kaydıyla mermer, hurda, teneke, kağıt, plastik gibi maddelerin organize bir şekilde depolanması ve işlenmesine yönelik faaliyetler ile bunlara ilişkin sosyal ve teknik altyapı tesisleri yer alabilecek. Toplu işyerleri alanında yapılanma koşulları emsal 0.80, taks 0.50 ve yükseklik 15.50 metre (5 kat) olarak belirlendi. Eski Kışla planında ayrıca ticaret için bir de alanın yüzde 2.86 (3 bin 869 metrekare), akaryakıt istayonu için de yüzde 4.07'si (5 bin 500 metrekare) ayrıldı. Bunun dışında yüzde 1.50'si (2 bin 24 metrekare) cami, yüzde 5.18 (7 bin 7 metrekare) belediye hizmet alanı (itfaiye) yüzde 19.16'sı '25 bin 915 metrekare) park alanı, yüzde 2.93'ü (5 bin 319 metrekare) askeri alan, yüzde 23.81'i (32 bin 215 metrekare) yol ve otoparklar için ayrıldı.

Planma notlarında park alanları içerisinde mevcut ağaç dokusu korunacağı yeraldı. Plan raporunda ise alan ile Hacılarkırı caddesi arasında kalan alanın, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesinin talebi doğrultusunda yeşil alan olarak belirlendiği bilgisi veridi. Alan içerisinde sık ağaç kümelerinin bulunduğu alanlar yeşil alan olarak ayrıldığı belirtilen raporda "Alanın kuzeyinden geçen 15 metrelik yol güzergahı mevcut cami alanı ve sık ağaç kümelerini koruyacak şekilde doğrultusu değiştirilerek yeniden düzenlenmiştir. Alanın güneyinde itfaiye istasyonu olarak kullanılmak üzere belediye hizmet alanı düzenlemesi yapılmıştır. Alanın doğu batı yönünde bölen 20 metrelik yolun doğrultusu ağaçlık alanları koruyacak şekilde yeniden düzenlenmiş, yolun kuzeyinde toplu işyerleri alanı ayrılmıştır. 20 metrelik yolun güneyinde toplu işyeri alanını destekleyici, hizmet sektörüne yönelik işyerlerinin (banka, sigorta, hukuk büroları, muhasebe, kafe, restoran vb.) yapılabilmesi amacıyla ticaret alanı oluşturulmuştur. Alanın güneyinde Hacılarkırı caddesine cepheli bir akaryakıt, lpg ve servis istasyonu alanı ayrılmıştır. Otopark düzenlemesi de yapılmıştır" açıklaması yeraldı. Yeni yapılan ve henüz açılışı yapılmayün Doğanlar Stadı yakınındaki eski Kışla alanıyla ilgili imar planları 21 Nisan'da askıya çıktı. Planlara bir aylık süre içinde itiraz yapılabilecek. Askı süresinden sonra planlar yürürlüğe girecek.

İZMİR (DHA)

Foto

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Eski Kışla'ya toplu işyeri imarı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Nisan 2016 tarihinde saat 12 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eski Kışla'ya toplu işyeri imarı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Kasım 2017, Çarşamba
  • İmsak
   06:05
  • Guneş
   07:46
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:07
  • Yatsı
   19:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı