Gündem Haberleri

  Eski İngiliz bakan teknesinde kalp krizi geçirdi

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  08.05.2010 - 11:24 | Son Güncelleme:

  Akdeniz'de çıktığı mavi yolculukta, Muğla'nın Bodrum İlçesi açıklarında kalp krizi geçiren eski İngiliz bakan Sir Timothy Peter Geoffrey Kitson Türk doktorları sayesinde ölümden döndü. Üç kez duran kalbi ve akciğerinde emboli de olduğu belirlenen 79 yaşındaki Kitson, 13 gün süren tedavisinin ardından bugün taburcu edildi.

  1970-1974 yılları arasında İngiltere Başbakanlığı yapan Edward Heath'in danışmanı ve aynı kabinede bakanlık yapan muhafazakar milletvekili Sir Timothy Peter Geoffrey Kitson ve eşi, bir ay önce yelkenli tekneleri ile Akdeniz'de çıktıkları mavi tur kapsamında geçen 26 Nisan'da Muğla'nın Bodrum İlçesi açıklarına geldi. Bodrum'a 4 mil mesafede Kitson, teknesinde fenalaşınca eşi 65 yaşındaki Mary Kitson ‘S.O.S.’ çağrısı verdi.

  Bunun üzerine olay yerine giden Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ekipleri, Kitson'un kalp krizine bağlı solunum yetmezliği çektiğini farkederek, müdahalede bulundu. Bu sırada Kitson'un üç kez duran kalbi, tekrar çalıştırıldı. Kalp pili kullandığı belirlenen Kitson, daha sonda deniz ambulansı ile karaya çıkartılarak, Bodrum Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada, yapılan kontrollerde Kitson'un akciğerlerinde pıhtı (emboli) olduğu belirlenererk, yoğun bakıma alındı. İki gün yoğun bakımda tutulduktan sonra servise alınarak tedavisine devam edilen Kitson, bugün taburcu edildi.

  Kitson, kendisini yaşam döndüren Türk doktorlarına teşekkür ederek, “Deniz tutkunuyum. Denizden kopamıyorum. Daha öncede İtalya ve Fransa açıklarında teknemde fenalık geçirdim. Ancak bu kadar hızlı ve etkin müdahale ile ilk kez karşılaştım. Biraz dinlendikten sonra Ege ve Akdeniz'in güzelliklerini görmek için tekne ile seyahatime devam edeceğim” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı