Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Eski ilçe başkanından köyüne okul

  DHA
  30 Eylül 2013 - 11:32Son Güncelleme : 30 Eylül 2013 - 17:28

  Beylikdüzü Belediyesi eski başkanı Erzurum’a 8 derslikli, kaloriferli, kütüphane ve bilgisayar odasına sahip okul yaptırdı.

  Erzurum'un Horasan İlçesi'ne bağlı Yeşilyurt Köyü'nde Erzurum’a 8 derslikli, kaloriferli, kütüphane ve bilgisayar odasına sahip Rabia Orakçı Ortaokulu’nun açılışı yapıldı. İstanbul Beylikdüzü Belediyesi eski Başkanı ve işadamı Vehbi Orakçı'nın köyüne yaptırdığı okulun açılış töreninde yoğun güvenlik önlemi alındı. İşadamı Vehbi Orakçı, yaşadığı o günleri anlatınca ağlamamak için kendisini güçlükle tuttuğunu anlatarak şöyle konuştu:
  "Hayatımda iz bırakan olayların başında buradan baktığımda gördüğüm annemin kabristanı olmuştur. 9 yaşındaydım. Hastalanan annemi yollar kardan kapalı olduğu için götüremedik. Köyden yaklaşık 30 kişi atlı kızakla annemi hastaneye götürdük. Ancak, cenazesi geri geldi. Şimdi çok şükür ambulans helikopterler var. Gidip hastayı alıyor. Köyümüzde okul yoktu. Ben devletin imkanları ile okudum. İçişleri Bakanımız Muammer Güler 1980-82 döneminde Horasan Kaymakamıydı. Köyümüze gelmişti. O dönem ilkokulu bitirmiştim. Köyümüzde ortaokul olmadığı için hayvancılıkla uğraşan babama yardım ediyordum. Muammer bey, benim ortaokula neden gitmediğimi sordu. Okumak istediğimi ancak köyde okul olmadığı için gidemediğimi söyledim. 'Gel arabama bin seni okula kaydettirmeye götüreyim' dedi. Sonra biz Horasan'daki YİBO gittik. Okudum. İstanbul'da belediye başkanı olduğum dönemde Muammer Güler de İstanbul valisiydi. Şimdi ise İçişleri Bakanı. İnşallah memleketimize güzel hizmetler yapmaya devam edeceğiz. Babamın çok büyük emekleri var. 32 yıldır evlenmedi, bize hem annelik hem de babalık yaptı. Okul yoktu okuyamadım. Dolayısıyla hizmetin yokluğunu çeken iş adamı, siyasetçi olarak inşallah bundan sonrada bölgemize hizmet yapacağım."

  Vehbi Orakçı'nın konuşması ardından çocukların kürsüye çıkarak duygularını anlattı. İşadamı Vehbi Orakçı'nın babası Reşat ile eşi Şehnaz gözyaşlarını tutamadı. Havanın bozması üzerine aradaki konuşmacıları iptal ettirip kürsüye çıkan Vali Ahmet Altıparmak, şöyle dedi:
  "Vehbi bey duygularını dile getirdi. Yaşadıkları çok anlamlı. Herkes bu yaşantıdan bir ders çıkarabilir. Gelecek nesilde örnek olabilecek hayatını özetledi. Zamanında bir Kaymakamın elinden tutması karşımıza bir eser olarak çıkmıştır. İçişleri bakanımız bir cevher vardı onu ortaya çıkardı. Başkan Orakçı'da kendisini gibi cevherlerin önünü açmak için köyüne okul yaptırmıştır."
  Konuşmaların ardından Vehbi Orakçı annesi Rabia Orakçı'nın adını verdiği ortaokulun açılış kurdelesini protokol ile birlikte kesti. Vali Ahmet Altıparmak ve Vehbi Orakçı davetlilerle birlikte okulu gezerek öğrencilerle birlikte sırada oturarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Rabia Orakçı Ortaokulu'nun açılışına Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkan vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Jandarma Alay Komutanı Albay Üysal Ağaoğlu, Horasan Kaymakamı Emre Çınar, Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, İstanbul'dan gelen iş adamları, köy halkı ve öğrenciler katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı