Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eski hakime rüşvet davası

  A.A
  10 Şubat 2006 - 15:19Son Güncelleme : 10 Şubat 2006 - 15:19

  Eski Hakim Selami Bereket'in “rüşvet almak”, Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanı Hayrettin Cevheroğlu'nun avukat oğlu Şükrü Ömür Cevheroğlu'nun “rüşvete aracılık etmek”, işadamı Yusuf Bayrak'ın da “rüşvet vermek” suçlamasıyla yargılandığı davada esas hakkındaki savunmalar tamamlandı.

  Avukat Cevheroğlu, suç işlemediğini ifade ederek, “Bana verilebilecek en büyük ceza, burada sanık olmam. Bunun utancını taşıyorum” dedi.

  Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ndeki duruşmaya, sanık eski hakim Selami Bereket ve avukat Cevheroğlu ile sanıkların avukatları katıldılar.

  Ömür Cevheroğlu'nun avukatı, müvekkilinin cezalandırılmasının talep edildiği esas hakkındaki mütalaanın tanık Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Gürbüz'ün ifadesine dayandırıldığını öne sürdü. Avukat, Savcı Gürbüz'ün, Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanı Hayrettin Cevheroğlu'na Elazığ'da çalıştıkları dönemden husumet beslediğini savundu.

  Cevheroğlu'nun avukatı, o dönemde Elazığ'da hakimlik yapan Azmi Yılmaz ve Kerim Yılmaz'ın bu konuda tanıklık yapmak için hazır olduklarını belirterek, dinlenilmelerini talep etti.

  2 HAKİM TANIKLIK YAPTI

  Tanık Adana İmamoğlu Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Azmi Yılmaz, Cevheroğlu'nun Elazığ'da ağır ceza mahkemesi başkanı olduğu dönemde mahkeme üyesi olduğunu, Gürbüz'ün ise duruşma savcılığı yaptığını söyledi.

  Cevheroğlu'nun Yargıtay üyesi seçilmesine, Gürbüz'ün dışında Elazığ'daki tüm hakim ve savcıların sevindiğini iler süren Yılmaz, ”Cevheroğlu'nu tebrik etme konusunda kendi aramızda konuşurken, Gürbüz, 'Kardeşim, Elazığ'da başka adam mı kalmadı da Cevheroğlu'nu Yargıtay üyesi seçtiler. Neden tebrik edecekmişim' diye tepki gösterdi” dedi.

  Gürbüz'ün, Cevheroğlu için düzenledikleri yemekte de hiç eğlenmediğini, plaket verileceğini öğrendiğinde de “Düğün değil, bayram değil. Ne plaketi” diye tavır aldığını iddia eden Yılmaz, savcının, yemeği görüntülemek için çağırdıkları polis memurunu da kovduğunu öğrendiğini ifade etti.

  Yılmaz, Savcı Gürbüz'e Cevheroğlu ile aralarında bir sorun olup olmadığını sorduğunda da “Gıcık kapıyorum o adamdan” dediğini, başka bir şey anlatmadığını söyledi.

  Tanık Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Kerim Yılmaz da Gürbüz ile Cevheroğlu arasında kıskançlığa dayalı geçimsizlik olduğunu tahmin ettiğini, ancak somut bir bilgisi olmadığını kaydetti.

  “TERFİ VAAT ETMEDİM”

  Daha sonra “esas hakkındaki savunmasını” yapan Şükrü Ömür Cevheroğlu, “rüşvete aracılık etmekle” suçlandığını, suçlamaya konu olan ve Bolulu işadamı Yusuf Bayrak'tan aldığı 15 milyar liranın avukatlık ücreti olduğunu öne sürdü. Eski Bolu hakimi Bereket'in, İstanbul'daki görüşmelerinde Bolu'da kalmaktan yakındığını anlatan Cevheroğlu, “Kendisine tayin ya da terfi vaadinde bulunmadım. Bunu yapamam zaten” dedi.

  Cevheroğlu, suç işlemediğini savunarak, “Benim burada sanık olarak bulunmam, bana verilebilecek en büyük ceza. Benim için cezaevinde bulunmaktan daha kötü. Bunun utancını taşıyorum” diye konuştu.

  Bereket de “esas hakkındaki savunmasında”, Yusuf Bayrak ve oğlunun tutuklu oldukları davada tahliye kararı vermediğini söyledi. Kararlarıyla üzerine atılı “rüşvet almak” suçu arasında sebep-sonuç ilişkisi bulunmadığının görüleceğini savunan Bereket, beraatini talep etti.

  Bayrak'ın avukatı da aynı talebi yineledi.

  Mahkeme heyeti, dosyayı incelemek üzere, duruşmayı erteledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı