Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eski günlerdeki gibi

  hurriyet.com.tr
  24 Ekim 2007 - 12:13Son Güncelleme : 24 Ekim 2007 - 12:15

  Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden olan Rusya, Sovyetler Birliği dönemindekine benzer bir uygulamaya hazırlanıyor.

  Rusya, bazı temel gıda maddelerinin fiyatlarını kontrol altına alacak ve serbest piyasaya bırakmayacak.

  Financial Times'ta yer alan habere göre, ülkenin en büyük gıda üreticileri ve perakendecileri, Rus hükümeti ile yeni uygulama konusunda anlaşmaya vardı. Buna göre ekmek, peynir, süt, yumurta ve sebze fiyatları, yıl sonuna kadar dondurulacak. 
   
  Büyük perakendeciler, sonrasında ise fiyat artışlarını yüzde 10 ile sınırlı tutacaklar.
   
  Çin'de de benzer bir fiyat kontrolü uygulanırken, Mısır, Ürdün, Bangladeş ve Fas gibi ülkeler fiyatları düşürmek için teşvikleri artırıyor veya ithalat gümrüklerini düşürüyor.

  HÜKÜMETE GÖRE ANLAŞMA GÖNÜLLÜ

  Rus hükümetinin ekonomi bakanı, gıda fiyatları üzerindeki kontrol sisteminin gönüllü olarak sağlandığını belirtti. Ancak sektörden gelen bilgiler bakanın bu açıklamalarını doğrulamıyor. Sektör yetkilileri, ağır bir baskı altında olduklarını ifade ederek, "Bize kesin bir dille bazı ürünlerde fiyatların dondurulacağını söylediler. Ama herkes hükümetin ne yaptığını anlıyor. Bu onların seçim stratejilerinin bir parçası." diye konuşuyor.

  Rusya'da gıda fiyatları eylül ayında keskin bir artış göstermişti. Sebze fiyatları yüzde 13.5, tereyağı yüzde 9.4, süt fiyatları da yüzde 7.2 artış göstermişti. Gıda fiyatlarında görülen bu artış Rusya'da yüzde 8 olan enflasyon hedefini de tehdit ediyor. Ülkede yıllık enflasyon yüzde 10 seviyesinde bulunuyor.
   
  Rusya'nın önde gelen gazetelerinden Izvestia, ekonomi yönetiminin son kararını, "Moskova çözümü geçmişte buldu" diyerek okuyucularına duyurdu. Gazete, fiyat dondurma kararını eski Sovyet dönemine benzediğini aktardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı