İZMİR HABERLERİ

Eski ehliyetlerdeki "kan grubu yanlışı" düzeltilecek

AA / Efsun Yılmaz,Mustafa Yıldırım
29.02.2016 - 11:26Son Güncelleme :

- Eski ehliyetlerdeki hatalı kan grubu sonuçları yeni tip ehliyetlerde düzeltilecek- Türk Kızılayı Ege Bölge Müdürü Gök: - "Kimseye yanlış kan verilmiyor ancak kullandığımız ehliyetlerdeki kan grubu sonuçlarının yüzde 2-3 hatalı olduğunu biliyoruz'- İzmir Trafikten Sorumlu Müdür Yardımcısı Kutay: - "Yeni ehliyetlerde kan grubu konusunda sözlü beyan da yeterli olmayacak. İlgili sağlık kuruluşlarından alınan kan grubu sonuçları ehliyetlere işlenerek hata giderilecek"

Eski ehliyetlerdeki kan grubu yanlışı düzeltilecek
AA / Efsun Yılmaz,Mustafa Yıldırım

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - MUSTAFA YILDIRIM - Geçmişte kullanılan tıbbi yöntemlerden kaynaklanan hatalı kan grubu sonuçlarının yeni tip ehliyetlerde düzeltileceği bildirildi.

Türk Kızılayı Ege Bölge Müdürü Gökay Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların yüzde 3 ila 5'inin kan grubunu yanlış bildiğini söyledi.

Kan bağışı için Türk Kızılayı şubelerine gidenlerin gerçek kan grubunu öğrenince şaşırdığını ifade eden Gök, bu hatanın eski tıbbi teknolojilerden kaynaklandığını belirtti.

Geçmişte kan grubunu belirlemek için sağlık personelinin "fayansa damlattığı serumun üzerine kan damlası damlattığını" ve çökme durumuna göre kan grubu tespiti yaptığını ifade eden Gök, "O zaman teknoloji oydu. Kızılay'da da laboratuvarlarda da aynı yöntem uygulanırdı. Doğal olarak tespitlerde eksiklik ve hata olabiliyordu" diye konuştu.

Şimdi tıbbi yöntemlerin geliştiğini, kan grubunu belirleyen 5 bine yakın alt grup olduğunu da bildiklerini söyleyen Gök, şu bilgileri verdi:

"Artık dünyadaki son jenerasyon sistemleri kullanıyoruz. Kimseye yanlış kan verilmiyor. Crossmatch adı verilen alıcı ve verici arasında uygunluk testi yapıldığında hatalı kan grubu da teyit edilebiliyor ama ülkemizdeki ehliyetlerin yüzde 2-3'ünde hala kan grubu hanesinde eksik, hatalı bilgi var. Belki 15 yıl önce kan grubunu ölçtüren bir kişi o zamanki teknolojiye göre testini yaptırdı ve o hatalı bilgi hala eski ehliyetinde yer alıyor. Ehliyetinde kan grubu 0 yazan bir kişi aslında kanının B grubu olduğunu yıllar sonra öğrenebiliyor."

Ehliyette yanlış kan grubu yazmasının risk oluşturmadığını savunan Gökay Gök, en acil durumlarda bile sağlık kuruluşlarınca kan grubu tespiti yapıldığını ve karışıklığın önlendiğini vurguladı.

İnsanların doğru kan bilgisine sahip olmasının yaşamsal önem taşıyabileceğine dikkati çeken Gök, vatandaşların kan bağışı sırasında gerçek bilgiye ulaşabileceğini ya da donanımlı bir hastane ya da laboratuvara başvurması gerektiğini anlattı.

- Yeni tip ehliyetlerde sorun kalmayacak

İzmir Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay, eski tip ehliyetlerde kan grubu hanesinde az da olsa eksiklik ya da hata olabileceğini kaydetti.

Yeni tip ehliyetlere geçişin başladığını ve tüm ehliyetlerin 5 yıl içinde değiştirileceğini hatırlatan Kutay, kan grubu hanesindeki hataların da giderileceğini söyledi.

Kutay, kan grubunu ibra etmeyenin zaten yeni tip ehliyetini de alamayacağını vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Eski ehliyetlerdeki "kan grubu yanlışı" düzeltilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 11 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eski ehliyetlerdeki "kan grubu yanlışı" düzeltilecek haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı