« Hürriyet.com.tr

Eski Dostlar Kahvesi

Hürriyet Haber
X

Bakırköy Belediyesi'nin hizmete açtığı Eski Dostlar kahvesi, bu güneşli Eylül günlerinde Ataköylülere ağaçlar arasında keyifle çaylarını içme imkanı sunuyor.

Gri beton binalar yükseldikçe yeşilin her parçası daha değerli oluyor. Şehir yaşamını sürmek zorunda olanlar için istedikleri anda ağaçların altında, gölgede bir bardak çay içelebilecek mekánların sayısı gittikçe azalıyor. Varolanları korumak gerekiyor, yenilerini ise yaratmak.

Üç yanı camlı kafe

Ataköy'de böyle bir alan yaratılmış. Bakırköy Belediyesi'nin eskiden kanal geçen ve su biriken bir alana yaptığı Eski Dostlar Parkı içinde yeni bir kafe açıldı. Yaklaşık iki aydır hizmet veren Eski Dostlar Kahvesi ağaçlar altında, yeşil alanda açık havayı özleyen Ataköylülerin akınına uğruyor. Mekánın bir de kapalı bölümü var. Üç yanı boydan boya camla kaplı kapalı Cafe Amadeus adlı bölüm de parkın havuz ve yeşilden oluşan manzarasına hákim.

Yakın zamana kadar Atatürk Havalimanındaki Usaş'ı işleten ekibin çalıştırdığı Eski Dostlar Kahvesi'nin en önemli özelliği personelinin çoğunluğunun turizm ve otelcilik mezunu olması. Tabii kahvenin bu avantajı kendisini servis ve hizmette fark ettiriyor. Özellikle yaz gecelerinde oturacak fazla bir yer kalmayan mekánda özel korumalar mesai yapıyor. Parkın bakımı dört bahçıvan ve üç teknisyen tarafından yapılıyor. Ayrıca kahvenin 25 kişilik servis ve mutfak personeli var.

Kahvenin işletme müdürü Cihan Kayapınar, hijyen ve şeffaflığın en önemli düsturları olduğunu söylüyor. Gerçekten de mutfak müşterinin görebileceği ve rahatlıkla inceleyebileceği bir yerde. Kayapınar sabahları sigara böreği, Çin böreği ve paçangadan oluşan börek tabağını, akşamları ise tavuk şnitseli öneriyor. Pastalarının günlük geldiğini, herhangi bir nedenle dört saat içinde tüketilmeyen malzemenin çöpe atıldığını da ekliyor. Eski Dostlar Kahvesi'nde 09.00-14.00 arası verilen brunch'da ise açık büfe var.

Perşembe, cuma ve cumartesi akşamları canlı müziğin olduğu mekánda, Moskava Konservatuarı'ndan Oksana Merzifonyan ve deneyimli sanatçımız Tanju Durman sahne alıyor. Diğer günlerde ise dinlendirici müzikler tercih ediliyor.

<ı>Eski Dostlar Kahvesi, Ataköy 9. Kısım. Tel: (0212) 559 54 41

Kaynak: