Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eski dost yine en iyi dost

  Selim Demirpençe sdemirpence@hurriyet.com.tr
  10 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 01:15

  Walkman, 1979 yılında Sony’nin kurucuları Akio Morita ve Masaru Ibuka’nın evlerdeki müzik setlerine bağımlı olmadan ve başkalarını rahatsız etmeden kaliteli müzik dinleme fikri sayesinde hayat buldu. Sony’nin, gazeteciler tarafından kullanılan portatif teyp modelini modifiye ederek üretmiş olduğu prototipin performansı başta yaratıcıları olmak üzere herkesi şaşırttı. Morita ve Ibuka o anda farklı bir ürün keşfettiklerini farketmişlerdi. Ama eminim, Walkman denen bu şirin teybin yüz milyonlara varan satış adedine ulaşabileceğini onlar bile tahmin edememişlerdi.

  Bence kişisel eğlence kavramının öncüsü olan Walkman çeyrek asırdan uzun bir süredir bizlere arkadaşlık ediyor. Bu süre zarfından her konuda olduğu gibi sayısal ses teknolojisinde yaşanan gelişmeler Walkman’i ve rakiplerini çok farklı noktalara getirdi. Sürekli olarak kendini yenileyerek ve geliştirerek eğlence sektöründe iddiasını devam ettiren bu eski dost en son modeliyle kullanıcıların karşısına çıkıyor.

  Sıradışı tasarım

  Bu seferki yazımın konusu olan Sony’nin yeni Walkman’i farklı tasarıma sahip bir sayısal müzik çalar olarak karşımıza çıkıyor. Piyasaya 6GB’lık (NW-A1000) ve 20GB’lık (NW-A3000) iki farklı kapasite seçeneğiyle sunulan Walkman mor, gümüş, pembe ve mavi gibi sıradışı renkleri ile dikkat çekiyor. Uygun ölçüleriyle avucunuza tam olarak oturan Walkman’i çalıştırdığınızda mönü bilgileri ve parçalara ait bilgiler organik led ekranında sihirli bir şekilde beliriyor.

  Farklı ve kullanışlı mönüsü cihaza hem kullanım rahatlığı sağlıyor, hem de bir çok yeni işlev kazandırıyor. Örneğin Zaman Makinesi fonksiyonu sayesinde rasgele bir yıla ait parçalara ulaşabiliyor ya da Favorilerim seçeneğiyle en sık dinlediğiniz 100 şarkıyı rasgele bir sırada dinleyebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra istediğiniz parça müzik tarzı, şarkıcı,albüm ismi, şarkı adı, yılı, yüklenme tarihi veya verdiğiniz puana göre aranıp bulunabiliyor. Ayrıca farklı bir özellik olarak Walkman, Sanatçı linki butonu sayesinde cihaza yüklenmiş tüm şarkıları tarayarak o anda çalınan müziğin türüne yakın şarkıcı ve gruplar için öneriler sunuyor.

  KOLAY BAĞLANTI

  Walkman’in bilgisayarınızla bağlantısı paketinden çıkan Connect programıyla USB 2.0 bağlantısı kullanılarak sağlanıyor. Bu program sayesinde alete desteklediği MP3 ve ATRAC3+ formatındaki ses dosyaları yüklenebiliyor. Aynı zamanda gelişmiş bir yazılım olan Connect bilgisayarınızdaki şarkılarınızı organize ediyor ve size Avrupa’da çıkan albüm ve single’ları satın alıp bilgisayarınıza indirmenizde aracılık ediyor. Yeni Walkman uzaktan kumanda, değişik taşıma kılıfları, daha rahat PC bağlantısı için beşik ve entegre hoparlör sistemi gibi aksesuarlarıyla kullanıcılara değişik seçenekler de sunuyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı