"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Eski değerlerin özlendiği bu ortamda köşeni koru

Sevgili Feyza Algan; Güzin Abla kimdir? Nerelidir?

Gerçekten var mıdır? Acaba bu köşe bir erkek tarafından mı yazılıyor, diye çok merak etmiştim. Onun vefatıyla, onu ve seni tanıma fırsatı buldum. Başın sağ olsun.

Köşeni okurken problemlerden çok, verdiğin öğütlere ya da yorumlarına dikkat ediyorum. Çünkü sana anlatılan problemleri yazılarında o kadar güzel yorumluyorsun ki, sanki karşımda iki insan dertleşiyor... Ben de kendime bunlardan pay çıkartıyorum.

Sitenden hem senin, hem de annenin yaşamı hakkında oldukça ayrıntılı bilgi ediniyorum.

En zor zamanlarımda Tanrı’nın karşıma çıkarttığı sanki benden habersiz, arada bir bana dokundurarak yazan ve hep iyiliğimi düşünen, bazen sığınılacak, bazen bilgi alınacak bir ablasın. Annen ve sen melek yüzlüsünüz. İyi ki varsın...

Senden bir genç olarak istediğim şey; "Her şeyin günden güne kötüye gittiği, eski değerlerin kendini özlettiği bu ülke ortamında köşeni koruman... Köşenin kimsenin elinde oyuncak olmasına izin verme." Yeni Güzin Ablalar, yeni Feyza Ablalar yetiştirmelisin.

Çünkü günlük hayatta, gazetemizi açtığımızda moralimizi bozacak haberler veya magazin haberlerinden çok, yeni nesillerin yüreklerini ısıtacakları bu köşeye ihtiyaçları var.

Tanrı yardımcın olsun, asla ayrılmayalım, melek yüzün hep gülsün.

n RUMUZ: ANKA


İnan bana, her zaman senin mektubun gibi içten, samimi dostluk mesajlarına ihtiyacım var. Bu nedenle mektubun yüreğime su serpti.

Beni çok mutlu etti. Hálá bu köşede yazıyor olmamı da zaten siz okurlarımın bu inanılmaz sevgisine ve ilgisine borçluyum. Zaman zaman "Günümüzde bile hálá bu tür sorunlar var mı, yoksa siz mi bu mektupları uyduruyorsunuz" şeklinde akıl almaz sorularla karşılaşmıyor değilim.

Ben de "Bana gelen bu binlerce mektup, dolayısıyla binlerce hayat öyküsünü uydurabilecek hayal gücüne sahip olsam, ya dünyanın bir numaralı senaristi, ya da roman yazarı olurdum" diye cevaplıyorum onları...

Evet ne yazık ki, bu modern çağda, bunca eğitime ve bilimsel ilerlemeye rağmen insanların hálá böyle candan ve samimi bir ablaya ihtiyaçları var. Beni anlayabildiğin için çok teşekkürler.

Anne olduğum dönemde beni 17 yaşında kızla aldattı

Sevdiğim ve beni sevdiğini düşündüğüm bir adamla evlendim. Evliliğimizin ikinci yılında beni 17 yaşında bir kızla aldattı. Eşim 35 yaşındaydı; yeni bebeğimiz olmuştu.

Şu anda oğlum 8 aylık ve eşim beni 10 aydır aldatıyor. Benden boşanmak istiyor ama ben istemiyorum. Çünkü bana yaptıklarına rağmen onu seviyorum ve oğlumu babasız büyütmeyi düşünmüyorum.

3 aydır ayrıyız; o ilk eşinden olan çocuğu ve sevgilisi ile birlikte kalıyor. Ben oğlumla birlikte yaşıyorum. Ne oğlunu görmek istiyor ne de beni... Şu anda yalnızca beklemekteyim.

Evlendiğimizden beri ne kavga ettik ne de birbirimizi kırdık. Ama o kızla tanıştığından beri kocamı tanıyamaz oldum. Evlendiğim kişiyle arasında dağlar kadar fark var. Hiçbir şeye karar veremiyorum.

n RUMUZ: ANGEL

Sana şaşıyorum kızım, böyle bir insanı hálá nasıl sevebilirsin? O sana bunları yapmış, seni hamile halinle aldatmış, evini ayırmış, sevgilisiyle yaşıyor, seni de oğlunu da görmek bile istemiyor... Ama sen hálá umutlusun, döner diye bekliyorsun...

Dönse ne olacak? Böyle bir erkek bir anda mucizevi bir şekilde değişim mi gösterecek?

Hem anladığım kadarıyla senden önce de bir evlilik yaşamış bu adam. Bilmem ama, eğer ilk eşini de senin için terk ettiyse, o zaman bu tutum onda alışkanlık haline gelmiştir.

Başörtülüyüm diye benimle evlenmiyor

Merhaba Güzin abla, ben chat’te bir astsubayla tanıştım. Benim başörtülü olduğumu bildiği halde beni görmek istedi. Ben de kendimi çok kaptırmıştım, onu çok seviyordum, kalkıp onun yanına gittim.

Beni evine götürdü. Fazla ileri gitmeden seviştik. Tekrar memleketime döndüğümde onu aradım. Telefonuma da mesajlarıma da yanıt vermedi. Kullanıldığımı anladım.

Bir süre sonra kendisi beni aradı. Ona neden telefonlarıma cevap vermediğini sorduğumda "Evliliği şu an düşünmüyorum, üstelik sen başörtülüsün, seninle evlenemem" dedi. Ben de "Başörtülü olduğumu baştan beri biliyordun" dedim. Onun için günlerce gözyaşı döktüm; demek ki değmiyormuş.

"Bana biraz zaman ver" dedi. "Senin gibi bir insanla işim olmaz, ama öbür dünyada iki elim yakanda olacak; çünkü gururumla oynadın" dedim. Sizce iyi mi yaptım?

n RUMUZ: DERİKLİ

Sevgili kızım, bence bu tür konuşmaların anlamı yok. Eğer onu istemeseydin, böyle üzülmezdin ve daha önce de onun evine kuzu kuzu gitmezdin

Bir erkeğin evine gittiğinde, onun sana yaklaşacağını hálá bilmiyor musun? Sen örtülüsün diye sana daha farklı mı davranacağını sanıyordun?

Onun subay olması örtülü bir hanımla evliliğine engel olabilir. Her mesleğin bazı kuralları var. Oraya gitmekle, onunla dört duvar arasına girmekle hata etmişsin.

Ama onun da hatası var. Seni chat ortamında tanıdığı, muhafazakar kesimden olduğunu bildiği halde, sevgini hissedip, bundan yararlanmayı düşünmüş. Şükret ki çok ciddi bir şey olmamış aranızda. Bir daha böyle bir hata yapmazsın umarım.
X