ORDU HABERLERİ

Eski cezaevi "ekmek kapısı" oluyor

AA / Gökhan Gücüklüoğlu
15.01.2015 - 11:21Son Güncelleme :

- Ordu'da, kamuoyunda "Medyum Memiş" olarak bilinen Mehmet Memiş'in de bir dönem hükümlü olarak cezasını çektiği ve Adalet Bakanlığı tarafından 2008 yılında kapatılan Ulubey K 2 Tipi Cezaevi binası, silah fabrikasına dönüştürülerek ilçe ekonomisine katkı sağlayacak - Ulubey Belediye Başkanı Türkcan: - "Yıllarca bir şekilde insanlara hizmet veren atıl durumdaki binamız kısa süre sonra açılacak silah fabrikası ile artık yine ilimize ve ülkemize hizmet vermeye devam edecek"

AA / Gökhan Gücüklüoğlu

ORDU (AA) - GÖKHAN GÜCÜKLÜOĞLU - Ordu'da, kamuoyunda "Medyum Memiş" olarak bilinen Mehmet Memiş'in de bir dönem hükümlü olarak cezasını çektiği ve Adalet Bakanlığı tarafından 2008 yılında kapatılan Ulubey K 2 Tipi Cezaevi binası, silah fabrikasına dönüştürülerek ilçe halkının ekmek kapısı haline gelecek.

Yıllarca binlerce hükümlüye ev sahipliği yapan ve içerisinde hükümlülerden kalan anıların izlerini taşıyan cezaevi binası, Ulubey Belediyesi ve özel bir firma tarafından hazırlanan ortak projeyle yeni dönemde silah fabrikası olarak hizmet verecek.

Ulubey Belediye Başkanı İsa Türkcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu cezaevi binasının 1988 yılında ilçelerinde cezaevi olarak açıldığını ve 2008 yılında Adalet Bakanlığı tarafından kapatıldığını söyledi.

Cezaevinin kapanmasının ardından binanın İlçe Jandarma Komutanlığı'nın hizmetine sunulduğunu anlatan Türkcan, yaptıkları görüşmelerin ardından yedi yıldır atıl durumda bulunan binanın, ilçenin ekonomisine katkı sunacak şekilde değerlendirilmesinde karar kıldıklarını vurguladı.

- "İlk etapta en az 150 kişi istihdam edilecek"

Ordulu bir yatırımcının binayı silah fabrikası olarak değerlendirmek istemesi üzerine Büyükşehir Belediyesi'nin de katkılarıyla çalışmalara başladıklarını ifade eden Türkcan, şöyle konuştu:

"Yıllarca bir şekilde insanlara hizmet veren atıl durumdaki binamız kısa süre sonra açılacak silah fabrikası ile artık yine ilimize ve ülkemize hizmet vermeye devam edecek. Geldiğimiz noktada hem Büyükşehir Belediyesi hem bizim katkılarımızla yatırımcı firmamız burada bir silah fabrikası açacak. İlk etapta en az 150 kişi istihdam edilecek. Bunun 100 kişisi Ulubeyli kardeşlerimizden oluşacak."

Türkcan, ilçelerine böyle bir yatırımı kazandırdıkları için mutlu olduklarını belirterek, "Burası birçok insanın güzel veya kötü hatıralarını taşıyan bir bina. Sonuçta atıl durumda kalması ülke ekonomisine herhangi bir katkı sağlamıyordu. Ben yatırımcı kardeşimize burayı ülke ekonomisine tekrar kazandırdığı için teşekkür ediyorum. Bölge insanımıza istihdam sağlayacağı için bizler ayrı bir mutluluk yaşıyoruz" diye konuştu.

İsa Türkcan, yatırımcı firmanın söz konusu binada kısa süre sonra yenileme çalışmalarına başlayacağını ve fabrikanın bu yıl içerisinde hizmete gireceği kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ordu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ordu ilinden Eski cezaevi "ekmek kapısı" oluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 11 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eski cezaevi "ekmek kapısı" oluyor haberi güncellenecektir.

ORDU NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:08
 • Yatsı
  18:45
Sayfa Başı