Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Eski CEO işi bırakıyor

  Business Insider
  31.07.2012 - 11:29 | Son Güncelleme: 31.07.2012 - 11:29

  Yahoo'nun geçici olarak görev yapan CEO'su Ross Levinsohn, işten ayrılıyor.

  Marissa Mayer attığı bir email ile, geçici CEO Ross Levinsohn’a bugüne kadar Yahoo için yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, bundan sonra işe Yahoo’da devam etmeyeceğini söyledi.

  Merak konusu olan ise Yahoo ekibinin Levinsohn’un peşinden gidip gitmeyeceği yönünde. Levinsohn’a sadık olmalarıyla bilinen gelişim sorumlusu Jim Heckman, reklam satış birimi sorumlusu Wayne Powers, medya sorumlusu Mickie Rosen ve şirketin yeni parasal patronu olan Michael Barrett’in de aralarında bulunduğu pek çok kişinin şirketten ayrılabileceği yönünde iddialar dolaşıyor.

  6 AYLIK HAMİLEYKEN YAHOO'YA CEO OLDU

  Geçtiğimiz yıllarda sık sık CEO değişikliği yaşayan Yahoo, Mayer’in başa geçmesiyle birlikte Carol Bartz, Scott Thompson ve Ross Levinsohn gibi isimlerin yönetimindeki başarılı eski günlerini yakalamayı amaçlıyor. Aynı zamanda 6 aylık hamile olan Mayer’in bu durumu Yahoo’nun kararında etkili olmadı. Mayer, Google’ın ilk çalışanlarından biri ve şirketin ilk kadın mühendisi olma özelliğini taşıyor.

  Yaptığı ilk açıklamada Mayer, Yahoo’ya gelmekten mutluluk duyduğunu belirtmiş, “Google’da çok güzel 13 yıl geçirdim. Fakat Yahoo’dan gelen teklifi fazla düşünmem gerekmedi. İnternetin en büyük markalarından bir tanesi olan Yahoo’nun başına geçmek güzel bir fırsat” demişti. Mayer, teknoloji şirketlerini ileri taşıyacak özelliğin ‘yetenek’ olduğunu ve bu yüzden de Silikon Vadisi’nden Yahoo’ya taze kan olarak yeni isimler transfer edebileceklerinin sinyalini de vermişti. Yahoo yönetimi tarafından yapılan açıklamada ise, Mayer ile birlikte ürün yeniliğine daha çok odaklanan bir marka haline gelme hedefleri olduğu ifade edilmişti.

  GEÇİCİ OLARAK GÖREVE GELDİ

  Yahoo’nun satış, iş, gelişim ve medya bölümlerini yöneten Levinsohn kendisinden önce CEO olan Scott Thompson’ın ayrılmasından sonra geçici CEO olarak birkaç aylığına Yahoo’nun başına getirilmişti. Pek çok çalışan, hissedar, reklamcılar ve iş ortakları Levinsohn’un bu görevi kalıcı olarak yapacağına ihtimal veriyordu. Ancak Yahoo yönetimi, gösterişli bir şekilde ünlü Google’cı Marissa Mayer’i CEO olarak işe aldı.

  Şimdi ise Yahoo Mayer’e emanet edildi ve kendisi Levinsohn’un görüşünden daha farklı bir vizyonla şirketi yönetmek istiyor. Levinsohn’un Yahoo’yu “Dünyanın en önde gelen dijital medya şirketi” yapma amacına karşılık, Mayer’ın görüşü Yahoo tarafından üretilen ürünlerin bir gün müşterileri tarafından kullanılabilecek bir hale getirebilmek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı