"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Eski bir bayram ikramı

Bayram ziyaretlerinizi bitirdiniz mi? "Aman Sahrap Hanım bayramın ikinci günü. Daha birinci derece akrabaları bile tamamlayamadık" dediğinizi duyar gibiyim.

Peki bayram ziyaretine gittiğiniz evlerin herhangi birinde çikolata ya da tatlının yanında likör ikram eden oldu mu? Eğer tanıdıklarınız arasında bir eski İstanbul beyefendisi ya da hanımefendisi yoksa bu soruya verdiğiniz cevap "Hayır" olmuştur eminim. Çünkü bayramlarda likör ikram etmek eski bir İstanbul geleneği olarak kaldı. Bayramdan aylar önce mevsimine göre alınan taze meyveler alkolde bekletilir ve daha sonra cin ve votka gibi alkollü içeceklerle karıştırılıp bayramda konuklara ikram edilirdi eskiden. Amaç elbette ki alkol almak değildi. Eskiden öyle her meyve her zaman bulunmadığından, meyveleri likör olarak damaklara çağırmak yaygın bir alışkanlıktı. Özellikle ev yapımı likörler, son derece şık, küçük cam ve gümüş kadehlerde ve birbirinden güzel tepsilerde ikram edilir, kendine has içim şekliyle de bayramlara pek yakışırdı.

Patlıcanlı mantarlı

divan pilavı


6 kişilik

Hazırlama süresi 15 dakika

Pişirme süresi

30 dakika


Malzeme listesi

á 2 adet orta boy ince patlıcan

(Kemer patlıcan kullanılmasını öneririm.)

á 250-300 gr taze kültür mantarı

á Türk kahvesi fincanıyla 1 fincan sıvıyağ

á 2 su bardağı pirinç

á 2 adet orta boy kuru soğan

á 2 diş sarmısak

á 5 yemek kaşığı zeytinyağı

á 3 su bardağı sıcak et ya da tavuk suyu

á 1 çay kaşığı tuz, karabiber

á 1 yemek kaşığı doğranmış taze biberiye

á 1/2 su bardağı rendelenmiş eski kaşar peyniri

(Parmesan peyniri de kullanılabilir.)

Patlıcanlar alacalı yani çizgili formda soyulup tavla zarı formunda doğranır. Geniş bir kaba 8 su bardağı su ve 5 çay kaşığı tuz koyularak patlıcanlar acısının çıkması için bu suda 30 dakika kadar bekletilir. Sıvıyağ orta boy bir tavada kızdırılır. Patlıcanlar süzülüp kağıt peçeteyle iyice kurulandıktan sonra kızgın yağda, delikli el süzgeciyle çevrile çevrile iyice kızartılır. Yine el süzgeciyle yağdan çıkarılıp kağıt peçete serilmiş bir tabağa çıkarılır. Diğer taraftan, pirinç tuzlu sıcak suda 30 dakika kadar bekletilir. Mantarlar akan suyun altında iyice yıkandıktan sonra uzunlamasına ince ince dilimlenir. Soğanlar incecik yemeklik doğranır.

Sarmısaklar da pirinç tanesi büyüklüğünde dilimlenir. Varsa taze biberiye incecik doğranır. Zeytinyağı geniş bir pilav tenceresine koyulup orta ısılı ateşte kızdırılır. Mantarlar, soğan ve sarmısaklar tencereye koyulup tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak 4-5 dakika kadar kavrulur. Sıcak tuzlu suda bekleyen pirinç yıkanıp süzüldükten sonra tencereye aktarılır. Karıştırılmaya devam edilerek pirinç de 5-6 dakika kavrulur. Sıcak tavuk ya da et suyu da tencereye aktarılıp tuz, karabiber ve biberiye de ilave edilir. Pilav birkaç kez karıştırılıp orta ısılı ateşte, suyunu çekinceye kadar pişirilir. Pilav suyunu iyice çekip göz göz olunca ocağın altı iyice kısılır ve pilav kısık ateşte 3-4 dakika daha pişirildikten sonra ocaktan alınır. Pilav ağzı kapalı vaziyette 15 dakika dinlendirilir. Kapağı açılıp tahta bir kaşıkla karıştırılarak sıcak sıcak servise sunulur. İstenirse üzeri ince uzun dilimlenip kızartılmış patlıcanlarla da süslenebilir.
X