Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eski bakanlardan yargı için şok saptama

  Hürriyet Haber
  17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.09.1998 - 00:01

  Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, kendinden önce bu görevde bulunan 9 selefinin deneyimlerinden yararlanmak ve hazırladığı reform paketini tartışmak üzere, bir ‘‘adalet eski bakanları zirvesi’’ yaptı. Dün gerçekleştirilen zirvede, eski bakanlardan yargı ile ilgili şok saptamalar gelirken, onlarca yıldır aynı sorunların tekrarlandığı ve bir türlü çözüm getirilemediği de ortaya çıktı.

  Denizkurdu'nu ev sahipliği yaptığı eski bakanlar zirvesine, Şevket Kazan ve M. Seyfi Oktay mazeret bildirerek katılmadılar. Zirveye eski adalet bakanlarından Oltan Sungurlu, Hasan Dinçer, Mehmet Can, Necmettin Cevheri, M.Necat Eldem, Şakir Şeker, Mehmet Moğultay, Bekir Sami Daçe, Firuz Çilingiroğlu katıldı.

  Eski bakanların tespitleri şöyle:

  Mehmet Can: Bir hâkim, bir günde 40 dosya okuyamaz. Okusa da, verilen karar sağlıklı olmaz. Hakimleri iyi yetiştireceğiz. En yetenekli, en dürüst, adalet aşkıyla dolu olanı hâkim ve savcı yapacağız.

  Şakir Şeker: Adalet Bakanlığı hiçbir bakanlıkla kıyaslanmayacak kadar önemlidir. Toplumla her zaman karşı karşıyadır. Bu nedenle kararlar hatasız olmalıdır. Hiçbir insan on tane dosyayı okuyamaz.

  Firuz Çilingiroğlu: Yargıtay'ın ticaret dairesi başkanı 50 yaşında... 65 yaşına geldiğinde ‘çoluğum çocuğum ne olacak düşüncesi’ ile özel sektöre geçti. Bugün gelinen noktaya hiçbir zaman gelinmedi.

  Mehmet Moğultay: Yargıtay Başkanı Mehmet Uygun, Türkiye'de yargı bağımsız değil diyorsa, düşünmek lazım. Adli zabıta kurulmalı. Mafya-çete ilişkilerine açıklık getirilmesi lazım. Hâkimler de iyi yetiştirilmeli.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı