Eşitsizlik oldu Denizli kazandı

Hâlâ santrafor ve kenar hücum takviyesi şart...

16 Ocak 2016 - 23:25:00

Galatasaray’da dün geceden itibaren herkesin eşit ama bazılarının ‘daha eşit’ olduğu dönem kapandı. Tecrübeli teknik adam Mustafa Denizli, formayı ne bir eksik ne bir fazla; olabilecek en adil şekilde oyuncularına dağıttı. Türk Telekom Arena’da dün akşam adalet kazandı.

GALATASARAY’da Hamzaoğlu döneminin en büyük sorunu; herkesin eşit, lakin bazılarının ‘daha eşit’ oluşuydu! Dün akşam 19:00 itibariyle G.Saray’da ‘daha eşit’lik dönemi bitti. Dün forma yüzde yüz adaletle dağıtıldı, maçı gerçek eşitlik dağıtıcısı Mustafa Denizli kazandı

HAMZA'DAN FARKI

Galatasaray’da 2016 sonbaharının en gözde gündemi; ‘birilerini kazanmak’, ‘birilerini yıpratmak’ gibi manşetler ve hayali hedeflerle yapılan değirmen savaşlarıydı. Hamzaoğlu’na göre medya sürekli onları yıpratmaya çalışıyor, oyuncuları yetersizmiş gibi gösteriliyor, o da sürekli bu futbolcuları kazanmak için oynatıyordu. Sonuç hüsran oldu. Zira bir oyuncuyu kazanmaya çalışmak, onun alternatifinin kazanılma hakkını görmezden gelmek demektir.
Siz bir adamı kazanma amacıyla kötü oynadığı halde 5 maç üst üste kesmiyorsanız, kulübede bekleyenin “Benim kazanılmam gerekmiyor mu peki?” düşüncesine engel olamazsınız.

Galatasaray’ın ilk yarıdaki temel problemi buydu zaten. Birileri kazanılacak diye birileri kaybedildi. Sonuç da iki cephede hüsran oldu.

HERKES HİSSETTİ

Mustafa Denizli’nin elinde sihirli değnek yok, ama Sivasspor maçıyla birlikte en azından bir şeyi yüzde yüz başarıyla yaptı: Formayı adaletli dağıttı. 25 kişilik kadroda şu anki form durumu itibariyle oynaması gereken 11 adam kimse, formayı o 11 adama verdi. Ne bir eksik, ne bir fazla. Ne birini kazanma adı altında kayırdı, ne birini gözden kaçırdı. Dün Sinan, 11’de çıkarken sadece o değildi tercih edilen; aynı zamanda Galatasaray’ın 25 oyuncusunun hissettiği adaletti.

Dün Türk Telekom Arena’da o, bu, şu, beriki, öteki değil; adalet kazanıldı. Gecenin özeti bu.

SKOR ALDATMAMALI

Şüphesiz ki Galatasaray’ın ligin en sorunlu takımlarından Sivas’ı Türk Telekom Arena’da yenmesi, her şeyin güllük gülistanlık olduğu yanılgısı yaratmamalı. Mustafa Denizli, sağ beke ve 6 numaraya doğru takviyeleri yapmış gözüküyor ama hâlâ hem santrfor hem de kenar hücumcusu pozisyonlarına birer takviye yapmalı.

Burak, Sinan, Yasin, Podolski sezonun herhangi bir noktasında kendilerini alternatifsiz hissetmemeli.

Dün geceki kulübe gibi sıfıra yakın tehdit özelliği olan kulübeler olmamalı. Kulübe samimiyetle tehdit etmeli.

LINNES AVANTAJI

Dün tribünde oturan yeni transfer Martin Linnes, sadece sağ bek için değil, gerektiğinde sol bek için de iyi bir alternatif.

Olympiakoslu Elabdellaoui, milli takımda onu kesince, bir dönem sol bekte de başarıyla oynamıştı Linnes.

Denizli’nin onu gerektiğinde solda da kullanabilecek olması, şüphesiz önemli bir avantaj.

TEKNİK DİREKTÖR KARNESİ

MUSTAFA DENİZLİ

1- Kupada gol-asist katkısı yapan Sinan’a formayı vermesi, başlı başına artı.

2- İdeal stoper ikilisi Chedjou-Denayer’ı bulması. Bu maçı tek başına Denizli kazandı desek yeridir.

OKAN BURUK

1- Forvetteki kısıtlı alternatifleri geliştirdi ama henüz takım bütünlüğü oturmamış.

2- Son 30'daki değişiklikler, Burhan’ın sağ beke geçişi, Texeira katkısı göz önüne alınırsa çıkışa geçiş kesin.

 MAÇIN YILDIZI: SİNAN

‘Maç değiştirici’ kapasitesi olduğunu hissettiriyordu, ilk kez sahneye koydu genç yetenek İlk iki golün kahramanı olan Sinan Gümüş, belli ki bu çalımları bu ülkede uzun yıllar atacak.

MAÇIN HAYAL KIRIKLIĞI: HASAN

Medicana Sivasspor’ın en sorunlu bölgesine büyük umutlarla yapılan Hasan Kabze transferinin ilk maç itibariyle katkısı çok kısıtlıydı. Zihinsel olarak gerilemiş Hasan Kabze.

MAÇIN SLOGANI: Mustafa Denizli, şampiyon yap bizi... 2009’da Beşiktaşlılar’ın dileği gerçekleşmişti ama bu yıl 71 puanın yetmez

MAÇIN KADER ANI: 13’te Hakan’ın tacında Sinan’ın İbrahim’e attığı klas çalım, bu maçın değil Sinan'ın hikayesinin de kader anı olabilir.

MAÇIN OLAYIG.Saray’ın 4-2-3-1'le değil, 4-1-2-3 oynayışı. Donk’un solunda Sneijder, sağında Selçuk’la F.Bahçe tarzı dizilmeleri.

MAÇIN FOTOĞRAFI: SABRİ'NİN ÇABASI

11’de Sneijder’ın sağa attığı süratli pası Sabri’nin yakalama başarısı. Çünkü yarım saniyede protestonun kıyısından alkışa geçiş yaptı.

MAÇIN HAKEMİ: CÜNEYT ÇAKIR

1- G.Saray’ın kazandığı penaltı öncesi verilen taç kararı hatalıydı. 

2- Kone’nin Sneijder’a yaptığı kontrolsüz hareket gri penaltı!

NOTU: 8.2

GÜZEL: Denayer, belli ki 1-2 yıl içinde City’nin, Premier Lig’in belki de dünyanın en iyilerindenbiri olacak. Klas, serin ve cesur. 

ÇİRKİNOumari, Sivas savunmasının göbeğine çabukluk getirmemiş gözüküyor. İkinci golde de Sinan’a geçilişi acemiceydi.

TRİBÜN

KÜFÜRSÜZSE...

Burak’a protestoyu tüm medyanın a lanetleyeceğini tahmin edebiliyorum. Ama bence küfretmedikçe protesto taraftarın hakkıdır.

 

Son Güncelleme : 16 Ocak 2016 - 23:34:30
 
HaberlerGalatasaraybinali yıldırımFenerbahçeburçniobeak partiAlmanya