Dünya Haberleri

DÜNYA

  Esir kız bebekleri satıyorlar

  Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR-DHA
  02 Ocak 2015 - 23:00Son Güncelleme : 02 Ocak 2015 - 23:00

  IRAK Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) işgal ettiği yerlerde yakaladığı Hıristiyan ve Ezidi kadınları köle pazarlarında sattığı iddiaları ilk kez resmi olarak belgelendi.

  Irak’ta öldürülen IŞİD’in ’emir’ statüsünü verdiği üst düzey bir yöneticisinin üzerinden çıkan ve örgütün mührünün bulunduğu belgede, IŞİD tarafından bir pazar kurulduğu, burada Hıristiyan ve ‘şeytana tapan’ kadınların satıldığı belirtiliyor.‘Ganimet satış fiyatları’ belgesinin alt kısmında fiyat listesi yer alıyor.

  Türkler istediği kadar alabilir

  Listeye göre 30- 40 yaş arasındaki bir kadının fiyatı 75 bin dinar (139 TL). 1-9 yaş aralığında bulunan kız çocuklarının ise 200 bin dinara (370 TL) satılacağı talimatı veriliyor. Aynı belgeye göre bir kişi en fazla 3 kadın alabiliyor. Açıklama kısmında sadece Türkler ve Suriyelilerin istediği kadar kadın satın alabileceği ifadeleri yer aldı.

  IŞİD’den Mevlit Kandili yasağı

  IŞİD’in Irak’ın Musul kentinde Hz. Muhammed’in doğum günü dolayısıyla yapılan Mevlit Kandili etkinliklerini yasakladığı iddia edildi. Kürt haber sitesi Rudaw iddiayı adının açıklanmasını istemeyen Musul’daki bir din görevlisine dayandırdı. IŞİD’in yasaklamaya gerekçe olarak kutlamanın ‘hurafe’ olduğunu ileri sürdüğü ve ‘hurafelerin insanı ateşe götürdüğü’ yolundaki Hadis-i Şerif’i örnek gösterdiği belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı