DİYARBAKIR HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Eşini 11 kurşunla öldüren sanığa 'tahrik indirimi' talebi

Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR,(DHA)
11.04.2018 - 10:40Son Güncelleme :

DİYARBAKIR'da, geçen yıl mayıs ayında 4 çocuk annesi eşi Ş. K'yi (30) boş bir araziye götürüp, 11 kurşunla öldüren eşi A. K. (38) ve öldürülen kadını eşine teslim ettiği öne sürülen ağabeyi Süleyman Yılmaz'ın soruşturması tamamlandı. Savcılık, kendisini aldattığı iddiasıyla eşini öldüren A. K'nin haksız tahrik indirimi uygulanarak, 18 yıldan 24 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Öldürülen kadını kocasına teslim ettiği öne sürülen ağabeyi Süleyman Yılmaz'ın ise 'Kasten öldürmeye yardım etme' suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. 

Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR,(DHA)

Kayapınar ilçesinde 23 Mayıs 2017 tarihinde meydana gelen olayda, A. K., kendisini aldattığını iddia ettiği , 4 çocuk annesi 12 yıllık eşi Ş. K.'yi boş bir araziye götürüp 11 kurşunla öldürdü. Cinayette kullandığı Glock marka silahla yakalanan A. K. tutuklanarak cezaevine gönderilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Soruşturmayı tamamlayan savcılık, genç kadını öldüren eşi A. K.'nin 'Haksız tahrik altında eşi kasten öldürmek' suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar, öldürmesi için genç kadını kocasına teslim ettiği iddia edilen ağabeyi Süleyman Yılmaz'ın ise 'Kasten öldürmeye yardım etme' suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. 

YATAK ODASINDAKİ DOLAPTA YAKALANDI

İddianameye göre; Çiftin bazı akrabaları olaydan bir gün önce, öldürülen Ş. K.'nın zaman zaman temizlemeye gittiği kayınbiraderinin evine gitti. Kapı önünde Ş. K.'nin ayakkabılarını gören akrabaları, uzun süre kapıyı çalmalarına rağmen açan olmadı. İddiaya göre, bir süre sonra Ş.K. üzeri dağınık bir halde kapıyı açınca, içeri giren akrabaları yatak odasındaki dolabın içinde saklanan bir erkeği gördü. Eve gelenlerin bir süre darp ettiği erkek daha sonra kaçarak kayıplara karıştı. Yaşanan olaydan sonra Ş. K. ise kardeşleri tarafından babasının evine götürüldü. 

AİLESİ OLAYIN AYDINLATILMASINI İSTEDİ, KABUL ETMEDİLER

Olayı gören akrabaların, durumu genç kadının eşi A. K. ve ağabeyi Süleyman Yılmaz'a anlattığını belirten savcı, tarafların buluşup konuştuklarını kaydetti.

Ş. K.'nin ailesinin kızlarının eşini aldatmadığını söyleyip, olayın aydınlatılmasını istemesine rağmen karşı tarafın buna yanaşmadığını vurgulayan savcı, genç kadının olaydan sonra kardeşleri tarafından babasının evine götürüldüğünü kaydetti. 

MUAYENEYE GÖTÜRME BAHANESİYLE ÖLDÜRDÜ

A. K. ve kardeşinin, Ş. K'yi evden dışarı çıkarmak için aile bireylerini zorladıklarını vurgulayan savcı, şüphelinin bu konu ile ilgili telefon açıp ısrar ettiğini ifade etti. Olay günü A. K.'nin , kendisini aldatıp aldatmadığını öğrenmek üzere eşini iç beden muayenesine götürmek istediğini vurgulayan savcı, Ş. K.'nın gitmek istememesine rağmen diğer şüpheli olan ağabeyi Süleyman Yılmaz tarafından zorlandığını belirtti. Süleyman Yılmaz'ın muayeneye giderken A. K.'nin üstünü aradığını ve eşini de gönderdiğini belirten savcı, 3 kişinin bu şekilde hastaneye gitmek için yola çıktığını kaydetti. 

HASTANE YOLUNDA 11 KURŞUNA HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ

A. K.'nin yolda eşine "Sen suçsuzsun, sana güveniyorum, ailemin karşısında seni temize çıkartmak istiyorum" dediği belirtilen iddianamede, genç kadının ise "Bana iftira atıyorlar"dediği belirtildi. Hastane yoluna geldiklerinde şüphelinin eşi ile baş başa konuşmak için aracı durdurduğunu belirten savcı, ikilinin araçtan indiğini kaydetti. Genç kadının eşine son kez "Bir şey yok" dediğini belirten savcı, başka konuşma olmadan A. K.'nin belindeki Glock marka silahı çıkararak, ateş etmeye başladığını kaydetti. Ş. K.'ye 3'ü öldürücü nitelikte olmak üzere 11 kurşun isabet ettiğini belirten savcı, A. K.'nin tabanca ile etkin mesafeden 11 kez ateş ederek, 'Eşe karşı kasten öldürme' suçunu işlediğini kaydetti.

Cinayetin, Ş. K.'nın aile hukukundan kaynaklanan sadakat yükümlülüğünü yerine getirmemesinden doğan haksız tahrik altında işlendiğini belirten savcı, şüpheli Süleyman Yılmaz'ın da kardeşi olan maktule ile A. K. arasında toplumsal yapı itibariyle öldürmeye elverişli bir husumet bulunduğunu bilmesine rağmen genç kadını teslim ettiğini vurguladı.

Savcı, aileden bazı kişilerin arayıp, maktuleyi eşine teslim etmemesini söylemesine rağmen, kardeşini şüphelinin yanına inmesi konusunda zorlayan Süleyman Yılmaz'ın cinayete yardım eden sıfatı ile katkıda bulunduğunu belirtti. 

İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuklu sanık A. K. ve tutuksuz sanık Süleyman Yılmaz'ın yargılanmasına 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Mahkeme, savcılığın talebi üzerine genel ahlak ve kamu güvenliği gerekçesiyle duruşmanın tamamının kapalı yapılmasına karar verdi. A. K.'nin tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Eşini 11 kurşunla öldüren sanığa 'tahrik indirimi' talebi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2018 tarihinde saat 10 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eşini 11 kurşunla öldüren sanığa 'tahrik indirimi' talebi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı