Gündem Haberleri

  Eşinden Bakan’a af sitemi

  Hürriyet Haber
  30.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Af haberini Hürriyet'ten okuyan Fatoş Türk, Adalet Bakanı eşine, ‘‘Adam öldüreni de mi affediyorsunuz’’ diye sitem etti. Bakan Türk ise eşine ‘‘af değil, ama ceza indirimi’’ getirildiğini söyledi. Buna göre, cinayet işleyenin cezasından 12 yıl indirilecek.

  Affın ayrıntılarını dünkü Hürriyet'te gören Adalet Bakanı'nın eşi Fatoş Türk, tasarıyı hazırlayan Bakan kocası Hikmet Sami Türk'e, ‘‘Adam öldürene af mı getiriyorsun?’’ diye sordu. Bakan Türk, eşinin bu sitemini dün Hürriyet'e kendisi açıkladı ve öngörülen afla ilgili eleştirileri ve yanlış anlamalara, ‘‘Af tasarısı ile adam öldürenlere af değil, ceza indirimi getiriliyor’’ açıklaması getirdi.

  Türk, hazırlıklarını sürdürdükleri af tasarısının yasalaşması halinde, ‘‘idam cezalarının müebbete çevrileceğini’’ de belirtti ve ‘‘İdam cezası yıllardır zaten uygulanmıyor’’ dedi.

  Hazırladıkları tasarıların ‘‘özel ve genel affı birarada bulundurduğunu’’ da vurgulayan Türk, Hürriyet'in sorularını yanıtlarken şöyle dedi: ‘‘Genel af 12 yıla kadar olan suçlar bakımdan söz konusu. Bunun dısındaki mahkumiyetlerde indirim olduğu için özel af. Genel af teknik anlamda bir suçu bütün hüküm ve sonuçlarıyla kaldıran af demektir, özel af ise suçu kaldırmayan, cezayı kaldıran ve indiren af demektir. Ancak, henüz son şeklini almadan yapacağımız açıklamalar, bunların kamuoyunda yanlış değerlendirilmesine yol açar. Mesela cinayet dahil, 12 yıla kadar tüm mahkumiyetler af kapsamına alındı gibi bir anlayış doğmuş. Böyle birşey sözkonusu değil. Bir kere cinayetin cezası 12 yıla kadar olur mu? Cinayet idama kadar giden birşey.’’

  EŞİM BİLE SORUYOR

  Türk, adam öldürenler affedilecek diye bir anlayışın doğduğunu da belirterek, ‘‘böyle birşey yok, sadece ceza indirimi olacak’’ açıklamasında bulundu ve şöyle devam etti: ‘‘Öyle bir şekilde yansıdı ki kamuoyuna, eşim bile sabah soruyor bana; 'adam öldürenleri af mı ediyorsunuz?' diye. Yok öyle birşey, o af kapsamı dışında bırakılmıştır, açıkça, madde madde gösteriliyor bunlar. Yani bu safhada, daha kesin şeklini almadan açıklama yapmak istemiyorum. Ölüm cezasının 36 yıl hapse dönüştürülmesi öngörülüyor. Adam öldürmek idam cezasını gerektirir, ama Anayasa'nın 14. maddesi kapsamına girilirse hiçbir şekilde af sözkonusu değil.’’

  Türk, Anayasa'nın 14'üncü maddesinde yer alan devlete karşı işlenen suçların da tamamen kapsam dışı kalacağını açıkladı.

  İDAM MÜEBBET OLUYOR

  Türk, ‘‘idam cezasının mübbete çevrilmesinin’’ hedeflendiğini de açıkladı ve ‘‘Bu infaz yasasında yapılacak bir değişiklikle halolacak. Zaten idam cezası infaz edilmiyor ki, uzun süredir fiilen o durumda bekliyor’’ dedi.

  AF DEĞİL CEZA İNDİRİMİ

  Bakan Türk, ırza geçme, dolandırıcılık, hırsızlık ve gasp mahkumlarının af kapsamında olmadığını, ancak bunların da ‘‘Ceza indiriminden yararlanacağını’’ bildirdi ve ‘‘Onlar af kapsamı dışı, onlar da, yani, genel af dışında bırakılanlarda, belli bir nispet dahilinde bir indirim var’’ dedi. Genel af kapsamı dışında kalan mahkumiyetlerdeki indirim oranını henüz belirlenmediklerini de söyleyen Türk, şöyle devam etti: ‘‘Şimdi onu tartışacağız. Ben üçte bir derim, onlar dörtte bir der, bir yere varacağız işte. Önce ortaklar arasında mutabakat sağlanacak.’’



  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı