Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Esin kaynağım Cumartesi Anneleri

  Reha ERUS / VENEDİK
  10 Eylül 2012 - 11:18Son Güncelleme : 10 Eylül 2012 - 11:18

  Cumartesi akşamı sona eren 69. Venedik Film Festivali’nde ‘Genç Aslan–Geleceğin Aslanı’ ödülünü ‘Küf’ adlı ilk uzun metrajlı yapıtı ile kazanan yönetmen Ali Aydın “Başarı oyuncuların” dedi.

  İki yıl önce Seren Yüce’nin aynı dalda ‘Çoğunluk’ ile ‘Genç Aslan’ ödülünü kazandığını hatırlatan Ali Aydın, filmin temasını ‘Cumartesi Anneleri’nden esinlendiğini belirterek “Kayıp gençler, çilekeş anneler, yitirilen evlatlar. Buralardan yola çıkarak etkili bir kadro ile kafamdaki bu trajediyi yazdım. Oyuncular Erdal Kesal, Muhammet Uzuner ve Tansu Biçer üçlüsü bu başarının mimarlarıdır” dedi. Venedik’te ödül alan en küçük bütçeli film olarak da dikkat çeken ‘Küf’ 600 bin liraya mal oldu. Ali Aydın ‘Küf’ün Antalya’dan sonra İzlanda’da Reykjavik Film Festivali’ne de katılacağını açıkladı.

  /images/100/0x0/563d6e2ff018fb32c8eeaf34‘MERHAMET’SİZ KAPİTALİZM

  Festivalde ‘Altın Aslan’ ödülünü ‘Pieta’ (Merhamet) adlı filmi ile kazanan Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk ise “Bu filmim kapitalizmin toplumları nasıl çökerttiğini anlatıyor” dedi. Dünyanın her yerinde paranın artık ön plana çıktığını hatırlatan ödüllü yönetmen “Bu dünyada paran yoksa ezilmeye, yıkılmaya mahkûmsun. Dünyanın her yerinde tefecilik aldı başını gidiyor. Ben sadece Seul’de bir kenar mahallede yaşananları anlattım. Bu herhangi bir ülkede de böyle” diye konuştu. Kim Ki-duk ödülünü aldıktan sonra teşekkür konuşması yerine ülkesinin resmi olmayan ulusal marşı ‘Arirag’ı seslendirerek büyük alkış aldı.

   

  Esin kaynağım Cumartesi Anneleri 'KÜF'E VENEDİK'TE ÖDÜL

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı