"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Eşim ‘Defol git’ diyor yine de yapamıyorum

Sevgili ablacığım, 12 yıllık evli, iki çocuk annesi genç bir kadınım. Evlendik evleneli, kocamla bir an bile mutlu olamadım.

Nedeni ise sürekli olarak beni başka kadınlarla aldatması. Ve bunu gizlemeden, benim gözümün önünde bile yapmaktan kaçınmıyor. Benim yanımda hanım arkadaşlarıma bile askıntı olmaktan çekinmiyor. Üstelik bazen eve sarhoş geliyor. Bu durumdan yakınacak olsam, üzerime yürüyor. ‘Defol, çek git’ diyor.

Ne yapacağımı bilemiyorum. Evlenirken onu çok sevmiştim. Artık sevip sevmediğimi bile bilmiyorum. Yine de ayrılamıyorum. Ailemden uzaktayım, ama ailemin yakınında olsam ne fark eder?

Çocuklardan önce çalışıyordum. Arka arkaya doğumlardan sonra çalışamadım. Maddi gücüm de yok. Çaresiz durumdayım.

Bana ne yapmam gerektiğini söyleyebilir misiniz ?

<ı>RUMUZ: ÇARESİZİM

Sevgili kızım görmüyor musun, maddi açıdan çok güçlü, ünlü ve çok güzel bir sanatçımız bile, kaç kez eşi tarafından aldatıldığını bile bile, uzun süre boşanmayı göze alamadı.

Gerçekten de bir kadın için boşanmaya karar vermek; hele iki çocukla boşanmak hiç de kolay değil. Ama yine de gururunu bu kadar ayaklar altına alman beni üzdü.

İşte hala böyle evlilikler olabiliyor ne yazık ki... Bir kadının, aldatıldığını bile bile, üstelik de ‘Çek git’ diyebilen bir erkeğe katlanmak zorunda olması, bana acı veriyor.

O adama gereken cevabı veremediğin, onu bu saçma sapan hayatıyla baş başa bırakıp, kapıyı suratına çarpamadığın için, inan bir kadın olarak isyan ettim.

Güzel kızım, seni kovduğu, saygı duymadığı, gözünün önünde çapkınlık yaptığı halde onu hala seviyor musun yoksa?

Bu mümkün mü? Bana kalırsa, bir akşam eve geldiğinde seni ve çocukları evde bulamamalı. Bir süre için çocuklarını da kaptığın gibi dön baba evine. Ya da bir arkadaşının evine sığın kısa bir süre.Senden beklemediği bu davranış karşısında, biraz da o ne yapacağını düşünsün bakalım. Bu arada sen de kendine nasıl bir yol çizeceğine karar verirsin.

Belki yeniden işe girer, hayatına çeki düzen verebilirsin. O zaman bu senin değerini bilmeyen, sana hiç saygısı olmayan adamdan da kurtulursun.

Eşimle cinsel uyum sağlayamadık

Güzin abla, eşimle cinsel yaşamımız beni tatmin etmiyor. Sırf cinsellik için beraber olduğum bir erkek arkadaşım var. Ama ben artık çok sıkıldım, yoruldum.

Sizce eşimden boşanmalı mıyım? Bundan önceki evliliğimde yine eşimi aldatmıştım. Ben hiç mutlu olamayacak mıyım?

<ı>RUMUZ: PROBLEMLİ

Kızım, hiç sende bir sorun olup olmadığını düşündün mü? Her iki evliliğinde de eşlerini aldatmışsın.

Hep cinsel açıdan uyumsuzluktan, tatmin olamamaktan söz ediyorsun. Evet, evlilikte cinsellik çok önem taşır, ama her şey demek değildir.

Her iki eşinde de hiç mi sana sıcak gelen, uyum sağladığın bir yön bulamadın?

Bir psikologla bu durumunu açık açık bir konuşsana. Bu durumun çocukluk döneminden mi kaynaklanıyor? Neden gerçek anlamda sevgiyi yakalamayı beceremiyorsun?

Asıl sorun, her iki evliliğinde de eşlerini sevmemiş olman mı acaba? Tabii ki, bu yaşadıkların bir genç kadın için hem çok yıpratıcı, hem de çok çirkin. Sana hiç yakıştıramadım.

Nişanlım benden kısa ne yapayım

Sevgili ablacığım, 19 yaşında nişanlı bir genç kızım. Nişanlımla çok mutluyuz. Ancak o benden 2- 3 cm. kısa olduğu için, çevremdeki insanlar ‘Boyu sana göre değil. Sen çok daha iyilerine layıksın’ gibilerden uyarılarda bulunuyorlar.

Ben nişanlımı seviyorum ama, ister istemez insanın kafasına bazı şeyler takılıyor. Yine de bu konuda bana uyarıda bulunanlara müthiş içerliyorum. Şakalarına bile katlanamıyorum. Kafam karışık olduğu için de kimseye açılamıyorum.

Benimle böyle konuşan kişilere karşı nasıl davranmalıyım?

<ı>RUMUZ: ÇEVRE BASKISI

Sevgili kızım, uygulaması çok zor ama sana onlara hiç aldırmamanı önereceğim! Çünkü bu tür insanlar hayatın boyunca hep karşına çıkacaktır. Bu insanlar dünyanın her yanında vardır, ama bizde nedense daha sıkça bulunur. Başkalarının hayatına karışmayı görev edinmişlerdir.

Onlara göre her şeyin en iyisini kendileri bilirler, başkalarının hayatlarına karışıp onlara kötülük yapmaktan, sevgilileri ayırmaktan, eşleri birbirine düşürmekten, anayı babayı çocuklarına karşı düşman etmekten, kardeşleri çatıştırmaktan büyük bir keyif duyarlar.

Kızım sakın bu insanlara kendini kaptırma. Önemli olan iki insanın birbirini sevmesi, birbiriyle anlaşmasıdır. Önemli olan insanın yüreğindeki ve kafasındaki güzelliklerdir. Birkaç santim boy farkı, gözünün üstünde kaş, kaşın altındaki göz misali, her an, her yerde bir kusur aramak isterse insan, bu sonsuza kadar sürüp gidebilir. Sakın kimsenin etkisinde kalma kızım.

Önemli olan o genç adamın ruhuna uyabilmesi, sana sevgiyle yaklaşmasıdır. Nişanlın bütün bu özelliklere sahipse daha ne istiyorsun? Onlara da, ‘Ben aradığımı buldum, gerisinin önemi yok. Umarım sizin çocuklarınız da benim kadar mutlu olabilirler’ de. Onlarla sakın tartışmaya girmemelisin.
X