Dünya Haberleri

DÜNYA

  Eşi Miloşeviç'i kahramanı olarak görüyor

  Hürriyet Haber
  04 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 04 Temmuz 2001 - 00:01


  Lahey'deki uluslararası savaş suçları mahkemesinde dün yargıç karşısına çıkan eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in eşi Mira Markoviç, kocasını ''kahramanım'' diye niteleyerek, o olmadan ''kendini kaybolmuş hissettiğini'' söyledi.

  Markoviç, eşi Miloşeviç'in Lahey'e teslim edilmesinden bir gün sonra Hırvatistan'ın haftalık Globus dergisine verdiği demeçte, ''Onsuz tek başıma bir şey yapamıyorum. Hayatım boyunca hep yanımdaydı. Onu hala şirin ve çekici buluyorum. Ne söyleyebilirim? O benim kahramanım'' dedi.

  İlk gençlik dönemlerinden bu yana Miloşeviç ile siyasi ve özel yaşantısında birlikte olan 58 yaşındaki Markoviç, neo komünist görüşleri ve tasavvuf tutkusu nedeniyle Balkanlar'ın ''Lady Macbeth''iya da 'Kızıl Cadı'sı olarak adlandırılıyor. Mira Markoviç, Lahey'de eşini ziyaret edebilmek için vize talebine yanıt gelmesini bekliyor.

  RUS KOMÜNİSTLERDEN MİLOŞEVİÇ'E DESTEK

  Rus komünistler, Hollanda'nın Lahey kentinde BM'ye ait bir tutukevinde kalan eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'e destek telgrafı gönderdiler. Komünist Parti lideri Gennadi Züganov'un imzasını taşıyan telgrafta, ''yüzbinlerce Rus komünist adına Miloşeviç'e destek ve dayanışma mesajı gönderildiği'' belirtildi.

  Züganov, Miloşeviç'in Lahey'e gönderilmesinin bir adam kaçırma, büyük bir insan hakları ihlali ve suç olduğunu belirterek, Miloşeviç'ehitaben, ''Özgürlüğünüz ve yasadışı mahkemenin bitirilmesi için kararlılıkla mücadeleyi hedefliyoruz'' dedi. Komünist lider, Miloşeviç'ten haklı davasında kendine güvenini ve iradesini korumasını da istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı