"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Eşi hem arkadaşıma hem de kızına tecavüz ediyor

<B>Merhaba Güzin abla, yıllardır yazılarınızı büyük bir dikkatle takip ederim. Ben 28 yaşında evli ve bir çocuk sahibi bir anneyim.

Allah’a şükür şimdiye kadar köşenizde yer alan problemlerle hiç karşılaşmadım. Kendi problemim yok ama çevremdeki insanların problemlerine duyarsız kalamıyorum. Sizden yardım almak istediğim konu, yakın bir komşumun böyle bir şansı olmadığı için, onun adına ben size danışıyorum.

Arkadaşım 23 yaşında, bundan 10 ay önce ailesi tarafından kendisinden 10 yaş büyük birisi ile sırf evi ve arabası olduğu için satarcasına evlendirilmiş.

Eşinin ikinci evliliği. İlk evliliğinden 8-9 yaşlarında bir kız çocuğu var. Bu arkadaşım henüz evliliğinin üçüncü günüden dayak yemeye başlamış. Daha sonra ise şiddeti artırmış.

Şiddet artık cinsel yaşamlarına da yansımış durumda. 10 ay içinde iki defa kürtaj geçirdi ve eşinin ailesi tarafından bebeğin başkasından olduğu iddia edildi.

Eşi çok geçimsiz bir insan olduğu için çevreleri tarafından dışlanıyorlar. Genç bir insanın çok fazla eziyet görmesi beni üzüyor. Aslında daha da önemlisi, eşinin kendine, hatta kızına tecavüz etmesi! Bunu bildiği halde kimseye bir şey söyleyemiyor. Ailesi ise klasik anlayışta: ‘Ancak kefeninle bu eve girersin’ muhabbetindeler.

Ne acıdır ki eğer bir şey yapılmazsa gerçekten öyle olacak. Ailesinden de gereken desteği alamadığı için çok zor durumda. Ben çok üzülüyorum ama ne yapacağımı da bilemiyorum. Evet, karı-koca arasına girilmez ama o kadar çaresiz ki.

Bana bir akıl verirseniz sevinirim.

RUMUZ: A.Ö/ BursaSevgili okurum, kimsenin kimseye ilgi göstermediği, kimsenin kimsenin derdini dinlemediği bir ortamda, böyle komşun için endişelenip, yardım etmeye çalıştığın için seni gerçekten kutlamak gerekir. Aslında bu adam eğer eşinin bu anlattıkları gerçekse, yasalar karşısında suçlu durumda.

Bugün şiddet uygulamak bir yana, eşi bile olsa, zorla cinsel ilişkiye zorlamak, tecavüz etmek suçtur. Hele küçük bir çocuğa bunu yapıyorsa, bir an önce durdurulmalı. Bursa’da var mı bilmiyorum ama, Ankara ve İstanbul’da bazı kadın kuruluşları var, bu konularda bu genç hanıma yardımcı olabilirler sanıyorum. En azından ona Bursa’da başvuracağı adresleri söyleyebilirler.

0212 251 63 25 no’lu telefondan İstanbul Barosu’nu arayarak Kadın Hakları Komisyonuna ulaşıp, hem gerekli yardımı hem de gerekli yerler ile irtibatını sağlayabilirsin.

Ya da Uçan Süpürge/ ANKARA

Tel: 0 312 427 00 20

0 312 426 95 67

Web Adresi: www.ucansupurge.org

veya Türk Anneler Derneği İstanbul İl Merkezi

Tel: 0 212 518 77 52’den yardım isteyebilirsin.

Vitiligo tedavisi için teşekkür ederim

Sevgili Güzin Abla, köşenizde, lazer ile vitiligo tedavisi yaptığını belirttiğiniz Kozmed’de ücretsiz tedavi olanağı buldum.

Yüzümde ve vücudumun birkaç yerinde oluşmuş lekeler Dr. Canan Hanım’ın uyguladığı tedavi sayesinde kayboldu. Hem size buna aracı olduğunuz için, hem de tüm Kozmed ekibine bana bu imkanı sağladıkları için teşekkür ederim.

HATİCE A.Bu tedaviden yarar sağladığınız ve sonuçta mutlu olduğunuz için ben de çok sevindim, sevgili kızım. Merkezin telefonlarını tekrarlıyorum:

İstanbul: Tel: 0 212 234 87

Adana: Tel: 0 322 459 29 66

Mersin: Tel: 0 324 238 97 27

www.kozmed.com

Başka şehre sevdalanmak

Güzin abla, ÖSS sınavına girmiş tüm arkadaşlarım için bu yazımı yayınlamanızı istiyorum!

Doğduğun ya da büyüdüğün, kısacası benim, dediğin şehirden başka bir şehre sevdalanmak. Bu belki de bir çok gencin yaşadığı bir duygu. Ama kimse bilmez bu sevdanın sonuçlarını. Kafanı kaldırdığında ‘’Benim ne işim var burada’’ dersen anla ki mutlu değilsin, gitmek istiyorsun. Fakat kolay değildir başladığın işi yarım bırakmak, bazen de imkansızdır.

İnsanız, hatalarımızın sonuçlarını kabullenmek zorundayız. Ben İstanbul’u bırakıp Ankara’yı tercih ettim. Neydi amacım? Özgürlük mü?

İnsanı bazen boğan tek şey özgürlüktür. Her şeyi yapabileceğini sanıp da hiçbir şey yapamamak! Ya da yaptıklarının pişmanlığını duymaktır. Sevdiklerini, alıştığın hayatı özlemek koyar insana. Kahrolursun.

Şimdi özlüyorum, kavga ettiğimde bile bana sıcacık gelen ailemi, arkadaşlarımla sahilde oturmayı, yıllardır ezberlediğim sokakları. Hiç kimse onların yerini alamıyor. Bir insanın geçmişini bilmeden geleceğini, hatta şimdisini anlamak o kadar zor ki! Bu yüzden işte hep bir yerlerde yalnızsınız. Sorunlar sizin sorunlarınız, özlem sizin özleminiz, gözyaşları sizin gözyaşlarınız, sevgi sizin sevginiz. Kısaca tüm duygularınızla artık tek başınasınız. O yüzden arkadaşlar tercih yaparken çok iyi düşünün. Bu geri dönülmesi zor bir adım.

Kazanacaklarınızla, kaybedeceklerinizi bir teraziye koyup iyi tartın?

GÜLÇİN K.Ne kadar doğru kızım, gençler hep şikayet ettikleri ailelerinden biraz uzaklaşabilmek, özgür olmak adına kendi alıştıkları ortamdan uzakları tercih ediyorlar. Ama sanırım hepsi de senin yaşadıklarını tadıyorlar. Bu duyguları samimiyetle bizimle paylaştığın için teşekkürler.
X