ANTALYA HABERLERİ

Eşgüdem Kurulu'ndan 'Lara' çağrısı

DHA
12.04.2016 - 14:56Son Güncelleme :
DHA

 

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da meslek odalarının oluşturduğu Eşgüdüm Kurulu, dünyaca ünlü Lara sahilinde 1'inci derece doğal SİT alanı 3 bin 500 dönümlük Lara Kent Parkı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yine bir tahsise konu edilmek istendiğini savundu, tüm Antalyalıları Kent Parkı'na sahip çıkmaya çağırdı.

Antalya'da aralarından Baro ve Antalya Tabip Odası'nın da bulunduğu 21 meslek örgütünden oluşan Eşgüdüm Kurulu, dünyaca ünlü Lara sahilindeki 3 bin 500 dönüm alanı kapsayan Lara Kent Parkı'nda 'endişe' verici gelişmeler yaşandığı iddia etti. Antalya Barosu'nda düzenlenen basın toplantısında Kurul Sözcüsü Abit Küçükarslan, 1992 yılında 1'inci derece doğal SİT alanı ilan edilen Lara Kent Parkı'nın, Antalya'nın sivil toplum örgütleri ve kent sakinlerinin çok önemli mücadelesi sonunda 49 yıllığına bir şirkete tahsisinin engellendiğini hatırlattı.

Ancak Lara Kent Parkı'nın tahsisi için yeni bir plan hazırlanarak Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu'na başvuru yapıldığını açıklayan Küçükarslan, "Komisyon, alana ilişkin yargı sürecini tekrar değerlendirdikten sonra karar vermek üzere planların görüşmesini erteledi" dedi.

ANTALYALILARIN EĞLENCE ALANI

Lara Kent Parkı'nın 1997 yılında Antalyalıların eğlence ve dinlence ihtiyaçlarını karşılamak üzere sosyal donatı niteliğinde bölgesel park olarak planlandığını, turizm amaçlı ya da temalı park yapılmak üzere tahsis edilemeyeceğini savunan Küçükarslan, "Hukuk içinde bu tahsis edilemez, edilmemesi gerekir" diye konuştu.

Alanın bu şekilde tahsis edilmesi durumunda Antalya'nın aynı mücadeleyi bir kez daha vereceğini belirten Küçükarslan, şunları söyledi:

"Lara Kent Parkı'nın Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne tahsisinin ivedilikle talep edilmesi ve tahsisinin sağlanması, tahsis alınan Kent Parkı'nın plan ve projelerinin kent dinamikleri ve kentlilerin görüşü doğrultusunda fikir proje yarışması yoluyla elde edilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e çağrı yapıyoruz. Yine aynı şekilde Antalya Kent Konseyi başta olmak üzere tüm ilgilerin Lara Kent Parkı'na sahip çıkmalarını bekliyoruz. Çok geç olmadan Antalya halkını da Antalya için, çocuklarımız için, torunlarımız için Lara Kent Parkı'na sahip çıkmaya ve olumsuz gelişmeler karşısında başlayacak eylem ve çalışmalara destek olmaya çağırıyoruz."FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Eşgüdem Kurulu'ndan 'Lara' çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2016 tarihinde saat 14 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eşgüdem Kurulu'ndan 'Lara' çağrısı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:20
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı