Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Esenyurt İran değildir

  Can KAMİLOĞLU
  23 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 01:59

  BBC’nin gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkarak hazırladığı yeni belgeseli "Bir Aşk Hikayesi" (Death of a Teenager) isimli yeni belgeselinin Esenyurt’da yapılan çekimleri Esenyurtluların tepkisini çekti. Çekim ekibi ile tartışanlar BBC ekibine, "Burası İran değil" diyerek çekimin başka yerde yapılmasını istedi.

  Belgeselde, İran’da işlemediği bir zina suçundan dolayı öldürülmesine karar verilen genç bir kızın hayatı konu edildi. İran’da yaklaşık bir yıldır süren çekimlerin ardından, belgeselin finalinin çekileceği darağacı sahnesi çekiminin yapılacağı yer aranmaya başlandı. Esenyurt İnönü Mahallesi’nde bulunan Balık Yolu’nda karar veren yapımcı ekip, İstanbul Valiliği’ne başvurarak izinlerini alarak Esenyurt’ta çekimlere başladı. Birkaç gün süren çalışmaların ardından, rol icabı İran Devrim Muhafızlarını canlandıran figüranlar, askeri kıyafetleri ve ellerindeki Kanas tipi silahlarla mahalleye gelince, çevre sakinleri ne olduğunu şaşırdı.

  Ardından mahalledeki boş bir araziye kamyonla getirilen vince kurulan darağacında, çarşaflı bir kadının gözleri bağlanarak, asılma sahneleri tepki topladı. Mahalle sakinleri, filmin İran rejiminin idamla cezalandırdığı bir genç kızın hikayesi olduğunu öğrenince tepkiler arttı ve Esenyurt’un İran’a benzetilmesine tepki gösterdi. Mahalle sakinleri, BBC çekim ekibine, idam sahnelerinin çocuklarını olumsuz yönde etkileyeceği ve bu çekimlerin kapalı yerlerde yapılması gerektiğini söyledi.

  Belgeselin yönetmen yardımcılığını yapan Levent Öztekin, "Benden Türkiye’de İran’a benzeyen bir yer seçmem istendi. Ben de doku olarak İran’a en yakın Esenyurt’un bu bölgesini buldum" diye konuştu. Tepkilere rağmen çekimler tamamlandı.

  60 TÜRK FİGÜRAN

  BBC’nin çektiği belgeselde, zina suçundan darağacına giden İranlı genç kadını Türk oyuncu Özge Kabalcı oynadı. Hakim rolünü ise Alper Banko oynadı. Belgesel filmde ayrıca 60 kadar Türk irili ufaklı rollerde günlüğü yaklaşık 20- 100 YTL arasında değişen ücretlerle rol aldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı