Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Esenboğa Havalimanı yeni terminali 13 Ekim'de açılıyor

  A.A.
  05 Ağustos 2006 - 11:00Son Güncelleme : 05 Ağustos 2006 - 11:00

  Esenboğa Havalimanı'nın yeni iç ve dış hatlar terminali 13 Ekimde açılacak.

  Daha önce 28 Ekimde bitirileceği duyurulan yeni terminalin açılışı, çalışmaların planlanandan erken tamamlanması üzerine 13 Ekime alındı. Yap-işlet-devret modeliyle Tepe-Akfen-Anatolia (TAV) ortaklığınca 24 ayda bitirilmesi planlanan yeni terminal, 182 bin metrekare alan üzerinde hizmet verecek. Esenboğa Havalimanı'nın halen yıllık 2 milyon olan yolcu kapasitesi, yeni terminal binasının hizmete girmesiyle 10 milyona çıkacak. Kapasite artışının Ankara'ya olan direkt uçuşları artıracağı belirtiliyor.

  YÜKSEK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ UYGULANACAK

  Elektrik ve elektronik sistemlerin yoğun olarak kullanılacağı binada, yüksek güvenlik önlemleri uygulanacak.
  Hava limanları için büyük risk taşıyan yıldırım tehlikesine karşı topraklama ve yıldırımdan korunma sistemlerine yer verilen terminalde, 5 bin noktada kontrolü sağlayan interaktif yangın algılama sistemi bulunacak. Bagajlar EDS sistemiyle (Otomatik Patlayıcı Algılama Sistemi) kontrol edilirken, terminal binası 400 noktada sabit, 60 noktada hareketli toplam 460 kamerayla izlenecek.
  Yeni terminalde, 3 bin noktada dijital merkezli ses yayını, 240 noktada kartlı geçiş sistemi, 80 noktada analog, 35 noktada dijital saat bulunacak. Ayrıca 4 noktada çeşitli ülkelerin saatlerini gösteren sistemler yer alacak.
  Terminale gelecekler araçlarını 4 bin 69 araçlık katlı otoparka park edebilecek.
  Yeni terminalde ticari ünitelerin, bilgi işlem ve otomasyon sistemlerinin yer alacağı birimler de olacak.
  Teknik özellikleri bakımından dünya standartlarında bir havalimanı kapasitesine ulaşılacağı belirtilen yeni terminalde, mimari olarak ”aydınlık, canlı, ferah ve modern bir yapının” amaçlandığı belirtiliyor.

  TAŞINMALAR BAŞLIYOR

  Bu arada, terminalin yapımını üstlenen şirketin bazı idari üniteleri yeni terminal binasında çalışmalarına başladı.
  Yeni terminalde hizmet verecek hava yolu şirketleri de Eylül ayı içerisinde kademeli olarak binaya taşınacaklar.
  Öte yandan, ASKİ Genel Müdürlüğünün yapımını üstlendiği Ankara Çevre Yolu Köprüsü ile Esenboğa Havalimanı girişi arası yol genişletme ve köprülü kavak çalışmalarının da kısa süre içerisinde bitirileceği kaydedildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı