Ege Haberleri

EGE

  Esen’den çek yasası uyarısı

  Hürriyet Haber
  12 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 11 Kasım 2009 - 21:14

  Esen Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen bu yılın sanayiciler için zor geçtiğini söyledi. Esen, çek yasası değişmeden ekonominin çarklarının dönmeyeceğini söyledi.

  EBSO eski başkanı, Esen Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, Hükümetin, işadamlarının cebine para koyma arayışları yerine, başta çek yasası ve mevcut ekonomik tedbirlerin geliştirilmesine odaklanmasını istedi.
  Çek yasasının borçlu ve alacaklıyı mağdur etmeyecek şekilde yeniden düzenlenmesi gereğine işaret eden Esen Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, “Türkiye’de mazlumun yanında olma anlayışı hakim. Borcunu ödemeyen mağdur olarak görülüyor. Bu sorunun kökünden çözümü için Ticaret Kanunu’nda değişiklikler yapılması şart. Şirketlerin kayıt altına alınması, şeffaflaştırılması ve sermayeleri kadar iş yapan bir şekle getirilmesi gerekir. Herkesin boyundan büyük iş yapmaya kalkışması bu tür sıkıntıların asıl kaynağıdır” diye konuştu.Enflasyon oranının bu düzeyde olduğu bir sistemde peşin vergi sisteminin gereksiz olduğunu savunan Esen, “Peşin vergi sistemi, enflasyon rakamlarının yüksek seyrettiği dönemlerde, özellikle devlet gelirlerin aşınmaya uğramaması için yerinde bir karar; ancak bugünkü enflasyon düzeyinde ülkemizde peşin vergi sisteminin uygulanması anlaşılır gibi değil” ifadesini kullandı.

  Plastik fiyatları inişli çıkışlı

  Krizin plastik sektörüne etkilerinden de söz eden Salih Esen, “Krizden bu yana dünya emtia fiyatları, plastiğin hammadde fiyatlarının inişli ve çıkışlı bir grafik izlemesine yol açtı ve doğal olarak uzun vadede satış yapan firmalar, bu durumdan olumsuz etkilendi. Önümüzdeki dönemde ekonomik hareketliliğin daha stabil olacağını düşünüyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı