Ege Haberleri

  Eşek ve köpeğiyle Lapseki'de

  Orhan AKTUĞ / LAPSEKİ, (Çanakkale) (DHA)
  06.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE’nin Lapseki İlçesi’ne ulaşan 32 yaşındaki Fransız turist Julien Fortgeot, hayvanların dostluğunun daha kalıcı olduğu düşüncesiyle yanına aldığı eşek ve köpeğiyle dünyayı geziyor.  Fransa’dan yola çıkan ve 6 gün önce İpsala Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan Fransız 32 yaşındaki Julien Fortgeot, Maga adlı eşeği ve Samedi adlı köpeğiyle, yaya olarak Edirne'nin Keşan İlçesi ve Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'nden sonra Lapseki’ye ulaştı. Şahinli Köyü'nden geçerek elindeki eski yol haritasıyla Lapseki İlçesi'ne 50 kilometre uzaklıktaki Kundakçılar Köyü yakınlarında bir gece konaklayan Fortgeot, sonraki durağının Çanakkale’nin Çan İlçesi ve Balıkesir’in Edremit İlçesi'ni takip ederek İzmir olacağını dile getirdi.
  ANILARINI KİTAPLAŞTIRACAK
  Yalnızca orman yollarını takip ederek ve ormanlarda konaklayarak turuna devam eden Fransız Julien Fortgeot, geçtiği köylerle ilgili izlenimlerini not aldığını kaydetti. Az bildiği Türkçesi ile piyona tamircisi olduğunu belirten Julien Fortgeot, Türkiye’den sonra Irak, İran, Afganistan, Pakistan ve Hindistan’a gideceğini ve gezi notlarını derleyip kitap yazacağını ifade etti.
  TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİNE TEŞEKKÜR ETTİ
  Hayvanların dostluğunun çok daha kalıcı olduğunu ve buyüzden yanına bir eşek bir de köpek alarak yola çıktığını dile getiren Fransız turist Fortgeot, “Geçtiğim yerlerde hep insanlar bana bir şeyler verdi. Türk insanı çok cana yakın. Özellikle de Lapseki İlçesi'ne bağlı Şahinli Köyü'nde yaşayanlara çok teşekkür ediyorum” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı