Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eşek üzerinde papyonlu şef

  Hürriyet Haber
  26 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 26 Temmuz 1999 - 00:01

  Kommegene Kralı 1'inci Antiochos'un, ‘‘Buraya gelen yerli ve yabancı ahaliyi büyük bir ihtimamla karşılamalı, herkesin eşit derecede keyif alacağı bir şölen hazırlanmalıdır. Burayı insanların eğlenip ibadet etmesi için yaptırdım’’ şeklindeki vasiyeti tam 2 bin yıl sonra yerine geldi.

  Adıyaman'ın Tut ilçesinde düzenlenen Tut Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın 25 sanatçısı, Nemrut Dağı'nın zirvesinde bir konser verdi. Tam 2 bin 150 metre yükseklikte gerçekleşen konserde şef Gürer Aykal yönetimindeki orkestra, barok dönemin bestecilerinden Antonio Vivaldi'nin en ünlü eseri olan Dört Mevsim'i seslendirdi.

  Kommegene Krallığı'na ait Tanrı heykel ve rölyeflerinin de tanıklık ettiği konser öncesinde ilginç görüntüler yaşandı. Orkestra üyeleri zirveye kadar olan yaklaşık 400 metrelik patika yolda, müzik aletlerini kendileri taşıdı. Dört Mevsim'deki piyano partisyonlarına rağmen bu enstrümanın ağır olması nedeniyle Nemrut Dağı'na piyano götürülmedi. Şef Gürer Aykal ise önce eşeğe binmeyi kabul etmedi. Ancak zirveye yakın noktada, istek üzerine eşeğe binerek heykellerin bulunduğu alana çıktı.

  Aykal yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın tarihi konseri, dağın doğu tarafında heykellerle helikopter pistinin arasındaki alanda verildi.

  Konser sonrasında şef Gürer Aykal Nemrut konserinde neden Vivaldi'nin Dört Mevsim adlı eserini tercih ettiğini soranlara, ‘‘Dünya durdukça duracak bir eser olduğu için’’ diye cevap verdi. Nemrut'ta ilk kez konser vermenin kendilerine nasip olduğunu belirten Aykal şöyle konuştu: ‘‘Dünyanın tanıdığı, 8'inci harika olarak kabul ettiği Nemrut Dağı'ndaki bu konser benim için unutulmaz. Anadolu'ya gitmek lazım. Bütün meslektaşlarımdan isteğim, bu özveriyi göstermeleridir.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı