Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Eşcinsellere ölüm" propagandasına nefret suçu davası açıldı

  Hürriyet Planet
  11 Ocak 2012 - 11:58Son Güncelleme : 11 Ocak 2012 - 12:07

  İngiltere’de beş kişi hakkında, eşcinsellerin öldürülmesi için propaganda yaptıkları gerekçesiyle “nefret suçu” davası açıldı.

  Guardian’ın haberine göre, Derby şehrinde yaşayan İcaz Ali, Mehbub Hüseyin, Ömer Cavid, Razvan Cavid ve Kabir Ahmed adlı beş kişinin hazırladıkları broşürlerde, eşcinselliğin büyük bir günah olduğu ve eşcinsellerin cehennemlik olduğu ifade ediliyor.

   

  Yoldan geçenlere dağıtılan ve çevredeki evlerin posta kutularına atılan broşürlerde eşcinsellerin idam edilmesi gerektiği de yazılı.

   

  Söz konusu beş kişi cinsel yönelim temelinde nefrete teşvik suçlamasıyla yargılanıyor. İngiltere’de eşcinsellerle ilgili bu tür söylemler Mart 2010’da yürürlüğe giren bir yasayla nefret suçu kapsamına alınmıştı. Bu dava, bu yasanın uygulandığı ilk dava olma özelliği taşıyor.

   

  Eğer suçlu bulunurlarsa zanlılar yedi yıl hapis cezası ve henüz belirlenmemiş bir para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

   

  "TEHDİTKAR, SALDIRGAN, KORKUTUCU, ÇİRKİN"

  Dün görülen duruşmada, zanlıların birden fazla broşür dağıttığı, ancak asıl dava konusunun “İdam Cezası?” isimli broşür olduğu belirtildi. Broşürün kapağında boynuna yağlı ilmik geçirilmiş bir cansız manken yer alıyor.

   

  Savcı Bobbie Cheema, savunmasında, “Göreceğiniz broşürler eğitim ya da bilgilendirme amacı taşımıyor. Biz bu broşürlerin tehditkar, saldırgan, korkutucu ve çirkin olduğunu düşünüyoruz” dedi.

   

  Cheema’nın mahkemeye sunduğu, ancak halka dağıtılmayan, “Ölü Derby” başlıklı bir başka broşürde ise eşcinselliğin “kötü, çirkin, kanserli bir hastalık” olduğu ve “bugün eşcinsel olanın yarın pedofil olacağı” belirtiliyor.

   

  MÜSLÜMAN OLMALARIYLA İLGİSİ YOK

  Savcı, iddianamesinde davanın, zanlıların Müslüman olmalarıyla, din özgürlüğüyle ve kişileri eğitmek ya da bilgilendirmek amacıyla dini görüşlerini ifade özgürlüğüyle ilgili olmadığını da vurguladı. Cheema, “Müslüman, başka dine mensup ya da dinsiz olup da eşcinsellik konusunda olumsuz görüşleri olan kişilerin büyük bir çoğunluğu, bu görüşlerini yasal, ılımlı ve kontrollü bir şekilde ifade edebiliyor. Bu bir haktır” dedi.

   

  Sanıklar ise savunmalarında haklarındaki suçlamaları reddederek, broşürleri dağıtma amaçlarının kimseyi korkutmak ya da tehdit etmek değil, İslam’ın eşcinsellikle ilgili öğretileri konusunda toplumu bilinçlendirmek olduğunu belirtti.

   

  Dava henüz sonuçlanmış değil.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı