İZMİR HABERLERİ

ESBAŞ'tan genişleme ve süre uzatımı kutlaması

Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)
01.12.2016 - 11:29Son Güncelleme :

İZMİR'deki Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.'nin (ESBAŞ) 'Genişleme ve Süre Uzatımı Sözleşmesi' düzenlenen gece ile kutlandı.

Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)

ESBAŞ'ta faaliyet gösteren firmaların üst düzey yetkilileri, ESBAŞ'ın yöneticileri, burada görev yapan bürokratlar, Ekonomi Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün temsilcileri, Kaya İzmir Thermal Convention'da düzenlenen gala yemeğinde bir araya geldi. Gecede, Ege Serbest Bölgesinin Genişleme ve Süre Uzatımı Sözleşmesi coşkuyla kutlandı.

Ege Serbest Bölgesi'nden görüntülerin yer aldığı kısa bir film ile başlayan gecenin açılış konuşması yapan ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, genişleme ve süre uzatımı ile ilgili sözleşmeyi imzalamış olmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını belirtti. Uzun zamandır genişleme alanının ESBAŞ'ın sınırlarına katılmasını gönülden arzu ettiklerini dile getiren Güler, "Biliyoruz ki Ege Serbest Bölgesi'nin büyümesi demek; istihdamın artması, bizlere iş için başvuran gençler için bir umut kapısı açılması ve en önemlisi de İzmir ekonomisine ve ihracatına katkı sağlayabilmek demektir. İşte bu yüzden bu imzayı atarken biz sadece ESBAŞ adına değil İzmir adına, ülkemiz adına da umutlandık ve çok sevindik" dedi. Dr. Güler sözlerine şöyle devam etti:

"Ege Serbest Bölgesi'nin genişleme ve süre uzatımı sözleşmesi 18 Ağustos 2016 tarihinde imzalandı. Yani ülkece büyük bir sınavdan geçtiğimiz 15 Temmuz olaylarından sadece bir ay sonra bizler ESBAŞ'da sözleşmemizin imza törenini gerçekleştirdik. Bu, devlet ve hükümet yöneticilerimizin ihracatın ve istihdamın artmasına, ekonominin kalkınmasına ne denli önem verdiklerinin ve bu yolda atılacak her adımın ne kadar öncelikli olduğunun en büyük göstergelerinden biridir. Bu nedenle, gerek şahsım ve gerekse ESBAŞ adına başta Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci olmak üzere, Ekonomi Bakan Yardımcımız Sayın Fatih Metin, Başdanışmanımız Sayın Adnan Yıldırım, Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürümüz Sayın Uğur Öztürk ve Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğünün tüm kıymetli mensuplarına en derin duygularımla teşekkürlerimi arz ediyorum. Kendilerinin himayeleri ve destekleri bizlere her zaman güç vermiş; engin tecrübeleri yolumuza ışık tutmuştur."

Dr. Güler, Ege Serbest Bölgesi'nin, burada faaliyet gösteren 170 firma ile birlikte, önümüzdeki yıllarda daha da büyüyerek, gelişerek var olacağını belirterek, "Türkiye'deki en başarılı serbest bölge olarak faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

Yemeğe katılan, Ekonomi Bakanı Başdanışmanı iken Eximbank Genel Müdürlüğüne atanan Adnan Yıldırım ise İzmir ve ESBAŞ için pek çok kez bir araya geldiklerini ve Türkiye ekonomisi adına yürütmeye çalıştıkları projelerle ilgili görüştüklerini belirterek, "Sadece İzmir'de değil dünyada bir marka haline gelmiş olan ESBAŞ'ın süresinin 2029'a kadar uzatılması ve mevcut alanın da büyütülmesi çalışmaları tamamlandı. ESBAŞ'ın bugün geldiği nokta, bizim 20 milyar doları aşan 2015 yılındaki serbest bölgelerin yarattığı toplam ticaret hacminin yüzde 20'sine gelmiş olması ve 19 bini aşan istihdam seviyesine ulaşması bakımından oldukça önemli. Türkiye'nin önde gelen model serbest bölgelerinden biri olan Ege Serbest Bölgesi, kurulduğu 1990'dan bu yana 65 milyar dolarlık ticaret hacmi sağlarken, 1.2 milyar dolarlık da yatırım yapmış. Süre uzatımının ve gelişmelerin hem bölgemize hem ülkemize hem de yatırım yapan sizlere hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Funda Arar ve orkestrasının sahne performansları ile devam eden gecede katılımcılar, şarkılarla coştu. Programın sonunda Funda Arar'a ESBAŞ Ebru Kulübü'nde özel olarak hazırlanan plaket ile teşekkür edildi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden ESBAŞ'tan genişleme ve süre uzatımı kutlaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Aralık 2016 tarihinde saat 11 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ESBAŞ'tan genişleme ve süre uzatımı kutlaması haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı