ESBAŞ ve Uzay Kampı ile öncülük yaptı, kansere yenik düştü

Elif DEMİRCİ
09 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ocak 2012 - 00:57

İzmir’deki Ege Serbest Bölgesi’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer, 3 yıldır mücadele ettiği mide kanserine yenik düşerek 75 yaşında vefat etti.

Ege Serbest Bölgesi A.Ş.’yi kurmasıyla ‘Serbest bölgelerin duayeni’ diye tanınan, İzmir’de dünya çocuklarının kaynaşması için Uzay Kampı Türkiye’yi kuran Kaya Tuncer, 50 yıllık eşi Mary Tuncer ve çocuklarıyla yaşadığı ABD’nin Los Angeles kentindeki evinde vefat etti. Serbest bölgelerin gelişmesine katkı sağlayan, İzmir’de mortgage sistemiyle Yüksek Vadi Evleri’ni yapan, birçok uluslararası ödülün sahibi İnşaat Mühendisi Kaya Tuncer’in cenaze töreni Los Angeles’ta yapılacak. Ege Serbest Bölgesi’nde bugün saat 09.00- 09.30 arası Kaya Tuncer için tören düzenlenecek. Ayrıca İzmir’deki Gaziemir Merkez Camisi’nde ikindi namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılınacak. Tuncer’in cenazesi ABD’de defnedilecek. 1937’de doğan ve üniversite eğitimi için 1957’de ABD’ye giden Kaya Tuncer, evli ve iki çocuk sahibiydi. 1956’da Galatasaray Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra 1962’de Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Tuncer, 1967’de Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde master yaptı. Aynı okulda doktora çalışması da yapan Tuncer’in Kaliforniya Eyaletinde İnşaat ve Yüksek Yapı Mühendisliği ruhsatları bulunuyordu.

5 milyar dolarlık iş 20 bin çalışan var

KAYA Tuncer’in ölümü, üzerine İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, “İzmir’e en büyük katkıyı yapanlardan biriydi. 5 milyar dolarlık ticaret hacmine erişen 20 bin kişinin ekmek yediği bir bölgeyi İzmir’e kazandırdı” dedi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ise “ABD’li firmaların İzmir’e yatırım yapmaları için büyük çaba sarf ediyordu” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı