« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Esat Yılmaer: Mental yorgunluk

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Esat YILMAER

Yorgunluk sadece fiziksel olmaz. Psikolojik yorgunluk zirvedeki bir takımı alıp, dün Litvanya karşısında dağılan, basketbol oynamayı unutmuş bir ekip haline dönüştürebilir. Bir gün önce muhteşem bir mücadele verip, sonunu getiremediğimiz Fransa maçının izlerini hala taşıyan oyuncularımız mental yorgunluklarını kafalarından atamayınca olimpiyat amacına ulaşamadılar. Bu maç bizim için gerçekten önemliydi. Yensek ilk kez Olimpiyat vizesini cebimize indirecektik. Ama olmadı. Fizik yorgunluğa eklenen psikolojik bitkinlik ve de Mirsad ile Ufuk gibi iki önemli silahın sakatlığı, arzuladığımız hedefe ulaşamamıza neden oldu.

ŞOKU ATLATAMADIK

Litvanya da bizim gibi bir gün öncenin şokunu yaşıyordu. Ama onlar bizden hem daha deneyimli bir takımdılar, hem de böyle durumlarla daha çok karşılaşmışlardı. Gençlerimiz bir önceki şoku atlatamamamın ezikliği içinde düşündüklerini sahaya yansıtamayınca maç kopup gitti. Grup maçlarında da bize ters gelen basketbollarıyla ve güçlü fizikleriyle yenildiğimiz Litvanya karşısında böyle büyük bir şoktan sonra takımdan daha fazlasını beklemek hayalcilik olurdu.

Ben yine de Milli Takımımız'a bu şampiyona boyunca verdiği mücadele ve oynadığı basketbol için teşekkür ediyorum. Çok yakın olduğumuz kürsüye ve de olimpiyata ulaşamadık. Ama gelecekte bu takımın çok büyük işler yapacağına inancım tam. Dün ezildiğimiz maçta Kerem, Mehmet Okur ve Hidayet bunun işaretlerini bize verdiler. Erman Kunter ve ekibini bir kez daha kutluyorum.
Bunları da Beğenebilirsiniz